آخرین اخبار : 

معرفی رشته مهندسی برق

مهندسی برق

تعریف

رشته برق در آغاز با مکانیک همراه بود و الکترومانیک خوانده می­شد، اما با رشد و پیشرفت چشمگیر این رشته، رشته برق راه خود را از مکانیک جدا کرد و به عنوان یک رشته مستقل مطرح گردید. هدف این رشته مطالعه و بررسی کاربردهای مرتبط با الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک می­پردازد. می­توان مهندسی برق را به دو قسمت عمده تقسیم کرد: بررسی و طراحی سیستم­های انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی؛ و یا بررسی و طراحی سیستم­های الکترونیکی برای پردازش و انتقال اطلاعات، نظیر رایانه­ها، سامانه­های مخابراتی و غیره. به بیان دیگر، در این رشته مهندسانی را تربیت می­کنیم تا از الکتریسیته یا برای انتقال انرژی و یا برای پردازش اطلاعات استفاده کنند.

 

توانایی

مهندسی برق نیز مانند سایر باقی رشته­های مهندسی بر مفاهیم فیزیکی و اصول ریاضیات استوار است پس هر چه دانشجوی رشته برق در این مفاهیم درک قوی­تری داشته باشد، موفق­تر خواهد بود. در این رشته باید ذهنی خلاق و تحلیل­گر داشت و به کار با وسایل برقی نیز علاقه­مند بود. چون گاهی اوقات دانشجویانی وارد این رشته می­شوند که در ریاضی و فیزیک­قوی­ می­باشند ولی در کارهای عملی ضعیف­اند.

 

دروس تخصصی

 

مهندسی برق

مهندسی برق

 

گرایش­های (کارشناسی):

مخابرات: هدف از مخابرات، ارسال و انتقال اطلاعات نقطه­ای به نقطه دیگر می­باشد که به صورت صوت، تصویر یا داده­های کامپیوتری انجام می­شود. دانشجوی گرایش مخابرات در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات از روش­های موجی و مخابراتی فعالیت می­کند. این گرایش از دو قسمت عمده «مخابرات میدان» و «سیستم­های مخابراتی» تشکیل می­شود.

الکترونیک: دانشجو به بررسی اثرات و کاربردهای حرکت الکترون در خلا، مواد رسانا و مواد نیمه رسانا می­­پردازد. زمینه فعالیت در این گرایش را می­توان به دو شاخه اصلی «ساخت قطعات و کاربرد مداری قطعه» و «طراحی مدارهای الکتریکی» تقسیم کرد.

کنترل: هدف این گرایش، کنترل خروجی­های یک سیستم بر مبنای ورودی­های آن و با توجه به شرایط ویژه و نکات مورد نظر طراحی آن سیستم است. کنترل در پیشرفت علوم دیگر نقش ارزنده­ای را ایفا می­کند. به طوریکه می­توان کنترل را اتصال میان مهندسی برق و رشته­های دیگر به حساب آورد.

قدرت: هدف اصلی مهندسین این گرایش، تولید برق در نیروگاه­ها، انتقال برق از طریق خطوط انتقال و توزیع آن برای مصارف خانگی و کارخانجات است. بنابراین دانشجویان این گرایش باید به روش­های مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم­های توزیع آشنا شوند.

مقاطع بالاتر:

در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش­های الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت، سیستم­های دیجیتال و مهندسی پزشکی می­باشد.

در مقطع دکتری نیز قابل تحصیل است.

 

موقعیت شغلی

امروزه در ایران با توسعه صنعت­های کوچک و بزرگ در کشور، فرصت­های شغلی فراوانی برای مهندسین برق فراهم شده است. یافتن کار در ارتباط با این رشته برای فارغ التحصیلانی که به جای یادگیری عمیص دروس و کسب توانایی­های لازم، تنها به گذراندن واحدهای درسی اکتفا کرده­اند، آسان نخواهد بود. همچنین با توجه به توزیع انرژی در سطح کشور، کار در شهرهای به جز تهران، به مراتب آسان­تر خواهد بود.

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبار کنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×