آخرین اخبار : 

معرفی رشته مدیریت

رشته مدیریت

مدیریت

 

تعریف

رشته مدیریت-هدف از این رشته عبارت است از: آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز سازمان­ها، اداره­ها و شرکت­های دولتی و خصوصی و نیز آشنایی دانشجویان با کاربرد روش­های علمی در مدیریت.

مهم: از سری رشته­ های خشک و کم هیجان

 

توانایی

قدرت رهبری، اعتماد به نفس، روابط اجتماعی خوب، توان تجزیه و تحلیل و قدرت بیان قوی از ویژگی­های لازم برای دانشجوی رشته مدیریت در تمامی گرایش­ها است. دانشجوی این رشته بخصوص در گرایش­های بازرگانی و صنعتی باید به مسائل تجاری و اقتصادی و محیط بازار علاقه­مند بوده و در دروس ریاضی، زبان انگلیسی و ادبیات فارسی قوی باشد. همچنین دانشجوی رشته مدیریت بخصوص مدیریت صنعتی باید در دروس ریاضی و آمار قوی باشد.

دانشجوی مدیریت جهانگردی نیز لازم است که به تاریخ و فرهنگ خود و به درس جغرافیا علاقه­مند باشد و از روابط اجتماعی خوبی برخوردار بوده و به یک زبان خارجی مثل انگلیسی، فرانسه یا عربی مسلط باشد تا بتواند با جهانگردان خارجی به راحتی ارتباط برقرار کند. دانشجوی مدیریت برای اینکه بتواند زبان مشترکی با بخش­های مختلف داشته باشد، بخشی از علوم دیگر را نیز می­آموزد.

برخی دروس تخصصی

مدیریت

گرایش­ها (کارشناسی)

مدیریت بازرگانی:

در این رشته به بحث در مورد چگونگی کنترل سود، سرمایه، هزینه و استفاده بهینه از امکانات موجود پرداخته می­شود و دارای واحدهای درسی زیادی با محوریت اقتصاد است. فارغ­التحصیل مدیریت بازرگانی باید بتواند برای کالاهای موجود، بازار جدیدی پیدا کند یا روش­های مطلوب توزیع را در سیستم دولتی طراحی نماید. می­توان گفت که در مجموع، هدف این رشته، تربیت کارشناس تجارت است.

مدیریت صنعتی:

این رشته، مدیران نیروی انسانی در سازمان­های صنعتی را تربیت می­کند و دارای سه بعد اصلی فنی و تکنیکی، مالی و رفتاری و اجتماعی است که البته روی دو بعد مالی و رفتاری صنایع تأکید بیشتری وجود دارد. بدین ترتیب و برخلاف تصور رایج، مدیریت صنعتی خالی از کارهای یدی و بدنی بوده و برای خانم­ها نیز کاملاً مناسب است.

مدیریت دولتی:

نام سابق: علوم اداری ( اداره امور عمومی) هدف رشته مدیریت دولتی، تربیت مدیران شایسته­است که بتوانند وظایف پنجگانه محوله را به نحو احسن در سازمان­ها و تشکیلات دولتی کشور انجام دهند. این وظایف عبارتند از: ۱- برنامه­ریزی و اجرای آن ۲- سازمان­دهی یا تقسیم وظایف بین کارکنان یک سازمان ۳- عملیات امور استخدامی یا کارگزینی کارکنان جدید ۴- هدایت و راهبری ۵- نظارت و کنترل. مدیریت دولتی، واسطه نظام سیاسی و بخش خصوصی نیز به شمار می­رود.

  مدیریت کسب و کارهای کوچک:

دوره کارشناسی مدیریت کسب و کارهای کوچک یکی از دوره­های تحصیلی آموزش عالی است و هدف از تشکیل این دوره آموزش نیروی انسانی متخصص مورد نیاز برای راه­اندازی کسب و کارهای جدید و نیز نیروی مناسب برای حرکت سازمان­ها، اداره­ها، موسسه­ها و شرکت­های دولتی و خصوصی در مسیر کارآفرینی سازمانی با وظایف و اهداف تعریف شده در سطوح کارشناسی است.

مدیریت بیمه:

دانشجوی مدیریت بیمه، نحوه اداره سازمان­های بیمه و چگونگی رفتار با بیمه­گذارها را فرا میگیرد تا بتواند آنها را به بیمه­گذاری ترغیب و تشویق کند و همچنین درباره انواع فعالیت­های بیمه مثل بیمه عمر، ماشین، خدمات درمانی و غیره اطلاعات لازم را کسب کند. پس برای کسب نتیجه بهتر، بهتر است ابتدا شغل مرتبط با بیمه داشته باشید، سپس برای تحصیل در این رشته اقدام کنید.

مهم: برای اخذ نمایندگی بیمه، نیازی به مدرک مرتبط نیست!

مدیریت بیمه اکو:

این رشته، که تنها در دانشگاه علامه طباطبایی ارائه می­شود، دانشجویان خود را از بین علاقه­مندان کشورهای عضو پیمان منطقه­ای اکو انتخاب می­کند و دانشجویان درباره نقش بیمه در ایجاد امنیت سرمایه­گذاری و امنیت اقتصادی و رفاهی جامعه مطالعه می­کنند. تمامی دروس این رشته به زبان انگلیسی ارائه شده و در آن، به قوانین حقوق و تجارت بین­الملل توجه خاص می­شود.

مدیریت امور گمرکی:

گمرک عرصه­ای در خدمت تجارت بین­المللی است و لذا دانشجویان این رشته با فراگیری قوانین و مقررات گمرکی نظیر نحوه بررسی کالاهای وارداتی و صادراتی و نحوه تنظیم اظهارنامه­ها و چگونگی ایجاد تعرفه­های مالیاتی آموزش داده می­شوند. بعلاوه، دانشجویان می­آموزند که براساس سیاست اقتصادی کشور، کالاهای ممنوعه و غیرممنوعه را شناسایی کنند. آنان همچنین با سازمان­ها و مجامع گمرکی بین­المللی و سایر سازمان­هایی که بخشی از فعالیت­های آنان منجر به وضع معیارهایی در سطح جهانی در زمینه مسایل گمرکی می­گردد، آشنا می­شوند.

مدیریت امور بانکی:

توجه به نقش حساس بانک­ها در  اجرای سیاست­های پولی یک کشور نیاز به متخصصین و افراد خبره در امور بانکی لازم است. فارغ التحصیلان این رشته با امور مختلفی از جمله ارزیابی، برنامه ریزی و شیوه­های مدیریت یک بانک آشنا خواهند شد و می­توانند مشکلات موجود در سیاست­های پولی و بانکی کشور را حل نمایند و در جهت کاهش آن اقدامات لازم را انجام دهند.

باید توجه داشت که این رشته در سال ۹۶، تنها در دانشگاه­های غیرانتفاعی پذیرش داشته است.

مدیریت فرهنگی هنری:

این رشته با هدف تعلیم و تربیت افرادی متخصص برای سرپرستی و مدیریت مراکز فرهنگی و هنری در سال ۱۳۸۰ به پیشنهاد حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برای نخستین بار در موسسه آموزش عالی سوره تأسیس شد.

کارشناسان این رشته پس از اتمام دوره می­توانند فعالیت­های فرهنگی – هنری را در فرهنگسراها، خانه­های فرهنگ، کانون­های فرهنگی و هنری، دفاتر کانون پرورش فکری کودک و نوجوان و … سرپرستی نمایند.

مدیریت و بازرگانی دریایی:

هدف این رشته، تربیت کارشناسائی است که با تسلط بر امور گمرکی و قوانین بازرگانی بین­الملل و حمل و نقل دریایی، بتوانند در زمینه­های تجاری فعالیت کنند و یا خدمات مورد نیاز شرکت­های بازرگانی را ارائه دهند. رشته مدیریت و بازرگانی دریایی، شباهت زیادی با رشته مدیریت بازرگانی دارد با این تفاوت که تمرکز آن در حوزه بازرگانی و تجارت، برروی حمل و نقل دریایی و تجارت خارجی است.

مدیریت مالی:

هدف از تشکیل این دوره آموزش نیروی انسانی متخصص شرکت­های دولتی و خصوصی است. در این دوره دانشجویان با تئوری­های نوین مدیریت مالی و کاربرد آن آشنا خواهند شد. شرکت کنندگان در این دوره، علاوه بر آشنایی با مسائل نظری دانش مدیریت مالی با زمینه­های نوین در این رشته و جایگاه آن در عرصه عمل آشنا خواهند شد. افزایش قدرت تحلیل امور کاربردی با استفاده از افته­های کاربردی از ویژگی­های این دوره می­باشد.

هتلداری:

دانشجویان هتلداری با مشخصات انواع موسسات پذیرایی، اصول و معیارهای انتخاب، شناخت و خرید وسایل و تجهیزات لازم برای موسسات پذیرایی و در کل هر آنچه برای اداره و مدیریت صحیح و مناسب یک هتل، متل، رستوران و موارد مشابه ضروری است، آشنا می­شوند.

فارغ­التحصیلان این رشته، متخصص امور داخلی هتل می­شوند، نه هتلدار!

جهانگردی:

در این رشته بیشتر به مسائل تئوریک پرداخته می­شود و میزان سفرهای دانشجویی و علمی آن چندان زیاد نیست و بشدت به سطح و امکانات دانشگاه بستگی دارد. آینده و بازار این رشته شدیداً وابسته به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور است. تسلط به زبان خارجی، مطالعات زیاد در زمینه تاریخ و جغرافیا و کسب تجربه حین تحصیل، از ملزومات رشته مدیریت جهانگردی محسوب می­شوند.

 

مهم: رشته هتلداری و جهانگردی، سابقاً از زیر مجموعه ­های رشته مدیریت بودند، اما هم اکنون رشته­هایی مستقل محسوب می­شوند!

رشته مدیریت

رشته مدیریت

کارشناسی ارشد

 

رشتـه گـرایش
مدیریت جهانگردی ۱٫ بازاریابی جهانگردی ۲٫برنامه­ریزی توسعه جهانگردی
مدیریت بازرگانی ۱٫بازاریابی ۲٫بازرگانی بین­المللی ۳٫تجارت الکترونیکی ۴٫مدیریت استراتژیک ۵٫بازرگانی داخلی ۶٫کارآفرینی
مدیریت دولتی ۱٫توسعه منابع انسانی ۲٫طراحی سازمان­های دولتی ۳٫بودجه و مالیه عمومی ۴٫خط مشی گذاری عمومی ۵٫مدیریت تطبیقی و توسعه ۶٫مدیریت تحول ۷٫ مدیریت رفتار سازمانی
مدیریت صنعتی ۱٫تحقیق در عملیات ۲٫ تولید و عملیات ۳٫ مدیریت عملکرد ۴٫مدیریت زنجیره تامین ۵٫ مدیریت کیفیت و بهره­برداری ۶٫ مدیریت پروژه
مدیریت فناوری اطلاعات ۱٫ کسب و کار الکترونیک ۲٫مدیریت منابع اطلاعاتی ۳٫سیستم­های اطلاعاتی پیشرفته ۴٫مدیریت دانش
مدیریت تکنولوژی ۱٫ نوآوری تکنولوژی ۲٫انتقال تکنولوژی ۳٫استراتژی توسعه صنعتی ۴٫سیاست­های تحقیق و توسعه
کارآفرینی ۱٫کسب و کار جدید ۲٫گردشگری ۳٫فناوری ۴٫سازمانی ۵٫بین­الملل ۶٫توسعه ۷٫ کسب و کار الکترونیکی
مدیریت منابع انسانی ۱٫مدیریت منابع انسانی اسلامی ۲٫مدیریت منابع انسانی بین­الملل ۳٫مدیریت عملکرد و بهره­وری منابع انسانی ۴٫مدیریت استراتژیک منابع انسانی
مدیریت حمل و نقل دریایی بین قاره­ای _
مدیریت مالی ۱٫مهندسی مالی و مدیریت ریسک ۲٫ بانکداری ۳٫ بیمه ۴٫ حقوق مالی ۵٫تأمین مالی و سرمایه گذاری در نفت و گاز
مدیریت بازرگانی دریایی _
مدیریت بحران _
مدیریت سازمان­های دولتی ۱٫مالی و اقتصاد ۲٫منابع انسانی و روابط کار ۳٫برنامه­ریزی و نظارت
مدیریت اماکن متبرکه مذهبی _
سیاستگذاری علم و فناوری _
مدیریت دریایی ۱٫حمل و نقل دریایی ۲٫بندر و کشتیرانی
مدیریت کسب و کار ۱٫استراتژی ۲٫بازاریابی ۳٫رفتار سازمانی و منابع انسانی ۴٫سیستم­های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات ۵٫عملیات و زنجیره تأمین ۶٫فناوری ۷٫ مالی
مدیریت امور شهری _
مدیریت اطلاعاتی ۱٫مدیریت اطلاعات ۲٫حفاظت اطلاعات ۳٫مطالعات امنیتی ایران ۴٫پژوهشگری امنیت ۵٫امنیت اطلاعات ۶٫امنیت اقتصادی ۷٫ امنیت بین­الملل

دکتری

 

مجموعه رشته گرایش
مدیریت بازرگانی و راهبردی مدیریت بازرگانی ۱٫مدیریت بازاریابی ۲٫مدیریت سیاست­گذاری بازرگانی ۳٫رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی
مدیریت راهبردی _
مدیریت دولتی مدیریت دولتی ۱-تصمیم­گیری و خط مشی گذاری عمومی ۲٫مدیریت تطبیقی و توسعه ۳٫رفتار سازمانی ۴٫مدیریت منابع انسانی
مدیریت سازمان­های دولتی ایران ۱٫سیاستگذاری دولتی (خط مشی گذاری عمومی)

۲٫ رفتاری

مدیریت و برنامه­ریزی فرهنگی _
مدیریت صنعتی مدیریت صنعتی ۱٫تولید و عملیات ۲٫تحقیق در عملیات ۳٫مدیریت سیستم­ها ۴٫ استراتژی صنعتی ۵٫مالی
مدیریت رسانه و اطلاعات مدیریت رسانه­ای _
مدیریت اطلاعات _
مدیریت فناوری اطلاعات مدیریت فناوری اطلاعات ۱٫ کسب و کار هوشمند ۲٫مدیریت خدمات و توسعه فناوری
مدیریت قراردادهای بین­المللی نفت و گاز مدیریت قراردادهای بین­المللی نفت و گاز _
مالی مالی ۱٫مهندسی مالی ۲٫بانکداری ۳٫مالی بین­الملل ۴٫بیمه ۵٫حقوق مالی

موقعیت شغلی

یک فارغ­التحصیل رشته مدیریت نباید انتظار داشته باشد که از همان بدو امر به عنوان مدیر یک شرکت یا کارخانه مشغول به کار گردد. چون بخشی از مطالب و محتوای کلاس­های مدیریت باید به عنوان تجربه از محیط و سازمان­های جامعه گرفته شود. بنابراین فارغ­التحصیل این رشته در ابتدا باید به عنوان یک کارشناس در رده­های پایین­تر وارد بازار کار شده و سپس به مرور پله­های ترقی را طی کند. در کل فارغ­التحصیل مدیریت دولتی می­تواند در موسسات دولتی و عمومی و خدماتی مشغول به کار گردد.

دانشجوی مدیریت بازرگانی می­تواند در ادارات و سازمان­های دولتی، بانک­ها، شرکت­های خصوصی و تجاری و سایر شرکت­ها در حوزه­های مختلف مشغول به کار شوند و مدیریت صنعتی برای کار در سازمان­های صنعتی و تولیدی مناسبتر است. به دلیل نیاز به نیروی کار متخصص در صنعت جهانگردی کشور نیز، تمامی دانشجویان گرایش مدیریت جهانگردی جذب بازار کار می­شوند و می­توانند در دفاتر خدمات مسافرتی به عنوان مدیر فنی یا تورگردان و یا در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی مشغول به کار گردند. علاوه بر شرکت­های بیمه دولتی که به متخصصان رشته مدیریت نیاز دارند، شرکت­های بازرگانی و حمل و نقل که در ارتباط با تجارت بین­المللی هستند نیز فارغ­التحصیلان گرایش مدیریت بیمه را جذب می­کنند.

فارغ­التحصیلان مدیریت هتلداری می­توانند در زمینه­های تخصصی صنعت هتلداری مانند واحد­های پذیرایی و اقامتی، موسسات ملی و جهانگردی و شرکت­های حمل و نقل هوایی فعالیت کنند.

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×