; charset=UTF-8" /> مطالعه ی موفق را با این راهکارها تجربه کن(کنکور آسان است) | کنکور آسان است | اوج یادگیری
آخرین اخبار : 

مطالعه ی موفق را با این راهکارها تجربه کن(کنکور آسان است)

مطالعه ی موفق

مطالعه ی موفق را با این راهکارها تجربه کن

۱- تنظیم وقت:

ابتدا برای مطالعه در هر درس باید مشخص کنیم چه مقدار زمان لازم داریم. بعضی افراد در این زمینه مشکل دارند و نمی‌دانند چقدر باید وقت بگذارند و چگونه برنامه‌ریزی کنند. دوم اینکه گاهی دانش‌آموزان وقت برای مطالعه می‌گذارند اما بهینه نیست. بعنوان مثال ۲ ساعت کتاب در دستشان است اما درواقع، وقت بهینه او ۱ ساعت است. یعنی در هنگام خواندن حواسش نیست و زمان زیادی را به خیال‌پردازی می‌گذارند و منجر به نادرست یا ناقص شدن تکالیف می‌شود. فرد برای ارزیابی تنظیم وقت، باید زمان بهینه و پرت خود را مشخص کند و در رفع زمان پرت تلاش کند تا نتیجه مطلوب را به دست آورد.

۲- کنترل رفتار خود:

علاوه بر تنظیم فرد مطالعه کننده باید یاد بگیرد، در خلال درس رفتار خود را اداره و مدیریت کند. رفتارهای نادرستی مانند حواس‌پرتی، فکر کردن به مسائلی غیر از درس می‌تواند مشکلاتی برای او به وجود آورد. بنابراین کنترل رفتار روشی مؤثر برای کاهش زمان مطالعه و افزایش بهره‌وری در کنترل رفتار خود باید مشکلاتی که برای ما به وجود می‌آید از پیش روی خود برداریم تا بتوانیم رفتار خود را به بهترین شکل کنترل کنیم، بعنوان مثال اگر چیزی فکر ما را مشغول می‌کند، ابتدا آن را روی کاغذ بنویسیم و راه‌حلی برای آن ارایه دهیم بعد به مطالعه بپردازیم.

۳- خود نظارتی یا ارزیابی خود

لازم است فرد با نظارت بر نحوه مطالعه خود پیشرفتش را وارسی کند تا ببیند عملکرد او در هنگام مطالعه و آزمون به چه شکلی بوده است. البته در برنامه خود نظارتی بهتر است چند نکته را برای خود یادداشت کند و به آنها پاسخ دهد تا عملکرد خود را بهبود بخشد. برای مثال: هدف من از مطالعه این درس چیست؟ مشخص کردن هدف، کارآمدی فرد را در هنگام مطالعه بالا می‌برد. در هر درس میزان علاقه من چقدر است: از ۱ تا ۲۰ به خود نمره بدهید. سعی و تلاش من در این درس چقدر است: از ۱ تا ۲۰ به خود نمره بدهید، میزان گوش دادن و درک کردن این درس در کلاس چگونه است: از ۱ تا ۲۰ به خود نمره بدهید. نمره‌ای که در این درس می‌خواهم بگیریم چیست؟ …. با پاسخ‌گویی به سئوالات بالا و مشخص کردن نقاط ضعف خود به برطرف کردن آن بپردازید تا بتوانید پیشرفت و خود کارآمدی خود را افزایش دهید.

مطالعه ی موفق

مطالعه ی موفق

۴- خودگویی ها:

بعضی افراد در تکالیف از خودگویی های منفی استفاده می‌کنند مانند: من در این درس موفق نمی‌شوم. اگر درس در کلاس بلد نباشم، معلم و دانش‌آموزان مرا مسخره می‌کنند. یعنی بجای اینکه بر تکلیف متمرکز شوند، افکار منفی را در ذهنش مرور می‌کند. تفکر منفی راهی برای جلوگیری از موفقیت است. صحبت کردن با خود به طور مثبت، به دانش‌آموز کمک می‌کند تا به توان کامل خود برسد. کسانی در تحصیل موفق می‌شوند که خود را باور داشته باشند و قبول دارند، می‌توانند و برای این توانستن برنامه‌ریزی کنند.

۵- استراحت:

هدف از استراحت به دست آوردن انرژی لازم برای فعالیت‌های جسم و ذهن است تا به نوعی بهداشت مغز را تأمین کند و موجب بهتر کار کردن مغز شود و یادگیری کارآمدتر و مؤثرتر شود. بهترین زمان‌بندی برای مطالعه بین ۴۰ تا ۴۵ دقیقه است و بین هر جلسه حدود ۱۵ دقیقه استراحت کنید. بیدار ماندن تا نیمه‌های شب و تماشای برنامه‌های تلویزیون باعث دیر خوابیدن، خستگی زودرس و موجب کمتر یادگیری شما می‌شود. کسی که پس از مطالعه می‌خوابد از فردی که بعد از مطالعه بیدار می‌ماند، محفوظات خود را بهتر یاد می‌گیرد. بنابراین با رعایت موارد بالا، کسب مهارت در مطالعه، برنامه‌ریزی، خودباوری و پشتکار در مطالعه می‌توانیم جزء افراد موفق باشید.

منابع مطالعه کنکور آسان است

قطعا برای قبولی در کنکور سراسری فقط روش و میزان مطالعه شما کافی نیست ، مطمئنا منابع مطالعاتی شما هم در قبولی شما نقش مهمی را ایفا می کنند . برای همین شما باید در انتخاب منبع مطالعاتی خودتان دقت لازم را داشته باشید . پیشنهاد ما این است که حتما نمونه تدریس های کنکور آسان است را تماشا کنید . مطمئنا شما بعد از تماشای نمونه تدریس های کنکور آسان است . از منابع ما استفاده خواهید کرد

شاید مطالب زیر هم به دردتان بخورد

معرفی سیستم مطالعه PQ6R(کنکور آسان است)

حفظ تمرکز هنگام مطالعه (کنکور آسان است)

مطالعه برای کنکور بعد از نوروز باید چگونه باشد(کنکور آسان است)

نداشتن انگیزه برای مطالعه از کجا می اید؟ کنکور آسان است

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان و قیمت منابع کنکور آسان است با شماره های

۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰

۰۲۱۴۴۴۳۱۳۱۳

۰۲۱۴۴۲۵۴۰۳۰

تماس بگیرید

یا کلمه { منابع کنکور آسان است } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبار کنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید و همچنین برای دیدن و خرید محصولات به سایت ما سر بزنید . جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

  • برای دریافت محصولات تخصصی کنکور آسان است ویژه تمامی دانش آموزان پایه یازدهم به سایت استاد احمدی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×