آخرین اخبار : 

مدیریت آزمون تنها در ۳ حرکت

مدیریت آزمون

مدیریت آزمون یکی از دغدغه های اصلی دانش اموزان است. نتیجه چند سال زحمات شما، تنها به چند ساعت بستگی دارد. چند ساعتی که در آن باید با مدیریت آزمون بتوانید تمامی تمرکز خود را بر روی امتحان بگذارید. این مسئله شاید منصفانه نباشد؛ اما روال کار است و نه تنها برای شما، بلکه برای هزاران نفر مانند شما نیز، وضعیت به همین صورت است. بنابراین باید سعی کنید تا با مدیریت آزمون، تعداد دفعات شرکت در کنکور را کاهش دهید. در این مقاله ما به شما آموزش می دهیم، که با یادگیری سه مهارت، چگونه موفقیت خود را در کنکور رقم بزنید.

مدیریت زمان + مدیریت آزمون = موفقیت در کنکور

مهمترین مشکلی که اغلب دانش آموزان با آن مواجه هستند، کمبود زمان می باشد. در حقیقت میزان دشواری سوالات (مخصوصا در رشته ریاضی) و تعداد سوالات سبب می شود، که بیشتر دانش آموزان نتوانند برخی از دروس را به درستی و یا به صورت کامل پاسخ دهند. مثلا بسیار دیده شده که دانش آموزان رشته تجربی، به دلیل عدم مهارت و کمبود وقت، درس ریاضی و یا فیزیک را حذف می نمایند. همین امر هم سبب آسیب های جبران ناپذیری به نتیجه آزمون آن ها می گردد. اما راه حل این مشکل چیست و چگونه می توانید با مدیریت آزمون، زمان خود را کنترل نمایید؟

مدیریت آزمون و موفقیت در کنکور

مدیریت آزمون و موفقیت در کنکور

باید بدانید که زمان در دستان شما باید به سه صورت محاسبه شود. زمانی که شما به یادگیری می پردازید؛ که بهتر است طولانی باشد. زمانی که به تست زنی می پردازید؛ باید تا جای ممکن کوتاه باشد. زمانی که در جلسه کنکور هستید و باید مدیریت شود.

زمانی که شما به یادگیری می پردازید، باید ساعت را کنار گذاشته و تمام تمرکز خود را بر روی مطلب مورد نظر قرار دهید. احتمالا برای شما هم پیش می آید که گاهی تمرکز بالایی بر روی مطلب دارید و عمیقا در آن در حال کنکاش هستید. این زمان ذهن شما در حال تجزیه و تحلیل اطلاعات می باشد و در بالاترین سطح فعالیت قرار دارد. بنابراین هرگز در این بازه به گذر زمان فکر نکنید و تنها تمرکز خود را حفظ نمایید.

 

دومین عامل در یک مدیریت آزمون موفق، کاهش زمان تست زنی می باشد. در این مرحله شما باید تمرین بسیار داشته باشید. استفاده از بسته های تست زنی بهترین راه حل برای کاهش زمان تست زنی می باشد. راه حل های کوتاه شده می تواند، شما را در کمترین زمان ممکن، به پاسخ صحیح برساند. اما رسیدن به این حد از مهارت، نیاز به زمان دارد. بنابراین استفاده از روش های تست زنی را از همان سال دهم آغاز کنید، تا بتوانید در زمان لازم، مدیریت آزمون خود را به خوبی انجام دهید.

مدیریت آزمون در گرو مدیریت استرس

دومین عاملی که سبب شکست دانش آموزان می گردد، داشتن استرس های بیش از اندازه در جلسه کنکور است. این استرس ها نه تنها تمرکز افراد را از بین می برد، بلکه زمان آن ها را نیز هدر داده و در نتیجه با آشفتگی ذهن، دانش آموز نمی تواند پاسخ صحیح را به خاطر آورد. علاوه بر این، استرس قدرت تجزیه و تحلیل دانش آموزان را مختل کرده و دقت آن ها را کاهش می دهد. در این وضعیت، احتمال خطا بالا رفته، که در نتیجه آن دانش آموز مدیریت آزمون خود را از دست می دهد.

حال راه حل چیست و چگونه می توان با مدیریت استرس، مدیریت آزمون را تحت کنترل درآورد؟

برای این رفع این مشکل، باید از قبل خود را در شرایط آزمون قرار دهیم. درست متوجه شده اید، شرکت در آزمون های آزمایشی بهترین راه حل برای رفع این مشکل است. قرار گرفتن در آن شرایط ذهن شما را آماده می سازد تا بتوانید، مدیریت آزمون را حتی با وجود داشتن استرس نیز، در اختیار داشته باشید.

مدیریت آزمون

مدیریت آزمون

نحوه دسته بندی کردن مطالب در ذهن، برای مدیریت آزمون

به هم ریختگی ذهن در آزمون، یکی از آفت هایی است که برای بیشتر داوطلبان رخ می دهد. علت این امر می تواند نشات گرفته از عدم تسلط شما بر مطالب و یا استرس باشد. برای رفع آفت اول، تنها می توانید از بسته های آموزشی و تست زنی همراه با جمع بندی و مرور استفاده نمایید. البته باید بدانید که تمرین کردن و مرور منظم مباحث، مهمترین بخش از یادگیری بلند مدت می باشد و تنها توانایی است که می تواند روز کنکور، به کمکتان بیاید. بنابراین تا جایی که می توانید، روش هایی را که از طریق بسته های تست زنی یاد می گیرید، تمرین کنید. زیرا تنها در این صورت است که می توانید مدیریت آزمون خود را به خوبی انجام دهید.

اما برای دومین مشکل، باید از تکنیک های خاصی استفاده نمایید. اولین راه حل برای رفع به هم ریختگی ذهن در جلسه کنکور، کشیدن چند نفس عمیق، به همراه صاف کردن کمر است. آنگاه کم کم ذهن خود را از دنیایی پیرامون خود جدا کرده و به رویا هایتان فکر کنید. به این بیندیشید که این آزمون راه دست یافتن به آن است. سپس شرکت کردن در آزمون های آزمایشی را به خاطر آورید و یک ضرب دو رقم در دو رقم را در ذهن خود انجام دهید، تا مغزتان شروع به فعالیت در سطح محاسباتی نماید. در این حالت شما در بالاترین سطح تحلیل های ذهنی قرار خواهید گرفت. حال می توانید چشمان خود را باز کنید و مطمئن باشید که برای آزمون آماده هستید. حدالامکان از ایجاد صحبت های غیر منتظره با دوستان و یا شروع بحث های نامربوط قبل از آزمون خود داری کنید. بدانید که مدیریت آزمون شما، در گرو تمرکز بالایی است که در خود ایجاد می کنید. بنابراین آن را با شرکت در بحث های نامربوط هدر ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×