شرایط ثبت نام کنکور سراسری (کنکور آسان است)

شرایط ثبت نام کنکور سراسری (کنکور آسان است)

 

 

شرکت در کنکور سراسری همانند هر آزمون دیگری دارای یک سری شرایط ، ضوابط عمومی و اختصاصی است . از جمله این شرایط می توان به شرایط نظام وظیفه آقایان ، تعهد به خدمت ، شرایط استفاده از سهمیه های کنکور ، شرایط تحصیل مجدد و… اشاره کرد .

ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ طبق روال هر ساله توسط سازمان سنجش انجام خواهد شد و علاقه مندان به انتخاب رشته های با آزمون دانشگاه های سراسری و آزاد ، درصدد ثبت نام و آمادگی برای شرکت در آزمون این رشته ها می باشند . با توجه به این که همزمان با فرآیند ثبت نام ، دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ نیز منتشر می شود ، داوطلبان می بایست پس از دانلود دفترچه و مطالعه دقیق آن برای ثبت نام اقدام نمایند .

کلیه شرایط عمومی ، شرایط اختصاصی ، مقررات وظیفه عمومی ، سهمیه ها و سایر ضوابط در دفترچه مذکور درج شده است که تنها داوطلبان واجد این شرایط ، مجاز به شرکت در آزمون خواهند بود . با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله سعی کرده ایم شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ را به طور مختصر شرح داده و در اختیار متقاضیان قرار دهیم .

 

شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

 

داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ باید شرایط عمومی ثبت نام در کنکور را دارا باشند . این شرایط در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری اعلام شده است . شرایط عمومی ثبت نام  به شرح زیر است :

 اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .

 ( عدم احراز عناد ) نه اعتراض نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران .

 درصورتی که داوطلب قبلا با نظام جمهوری اسلامی عناد داشته ، باید تغییر نظر او احراز شود .

 نداشتن سابقه عضویت در سازمان های غیرقانونی ، فراماسونری و اعقاب آن ها .

 عدم احراز فساد اخلاقی .

 عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور سراسری از نظر وضعیت تحصیلی در شرایط و موقعیت های متفاوتی قرار دارند . از این رو سازمان سنجش بخشی از دفترچه راهنمای این آزمون را به بررسی شرایط اختصاصی متقاضیان نسبت داده و با ارائه بند ها و تبصره های مختلف محدودیت ها و ممنوعیت های ممکن را معرفی کرده است . در قسمت زیر به توضیح اجمالی شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ پرداخته شده است :

 داوطلبان مجاز به ثبت نام کنکور سراسری عبارت اند از :

 دیپلم چهار ساله نظام قدیم
 مدرک پیش دانشگاهی
 مدرک کاردانی ( فوق دیپلم )
 دیپلم پایه دوازدهم نظام جدید ( ۶ – ۳ – ۳ )

 کلیه دارندگان مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید ( ۶ – ۳ – ۳ ) یا دانش آموز سال آخر پایه دوازدهم نظام جدید که تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ فارغ التحصیل شده می توانند در کنکور ۱۴۰۰ شرکت نمایند .

 در صورت قبولی داوطلبان در رشته هایی که پذیرش آنان از نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ آغاز می گردد به شرط دریافت مدرک تحصیلی دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ و یا پیش دانشگاهی و یا مدرک کاردانی تا تاریخ ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ ، ثبت نام و ادامه تحصیل آنان بلامانع می باشد .

سایر شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

بخش های دیگر دفترچه ثبت نام به بررسی شرایط مربوط به مقررات وظیفه عمومی ، شرایط و ضوابط ثبت نام اتباع خارجی و شرایط لازم برای استفاده از سهمیه های کنکو پرداخته شده است که هر داوزلب می تواند با توجه به نیاز خود به بخش مورد نظر مراجعه کند .

 

شرایط مربوط به مقررات وظیفه عمومی

متقاضیان آقا برای شرکت در کنکور سراسری می بایست یکی از شرایط مورد تایید سازمان وظیفه عمومی را داشته و کد مربوط به وضعیت خود را در فرم اینترنتی ثبت نام وارد نماید . شرایط لازم برای ثبت نام این آزمون به شرح زیر می باشد :

 داشتن کارت پایان خدمت هوشمند

 داشتن کارت معافیت از خدمت دائم هوشمند ( معافیت به علت کفالت ، پزشکی ، ایثارگران و موارد خاص )

 مشمولان دارای برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت ( پزشکی ، کفالت و سایر… ) در مدت اعتبار آن .

 افراد متولد سال ۱۳۵۴ و قبل از آن . این افراد باید پس از اینکه قبولی آنها مشخص شد ، موظف هستند کارت معافیت دائم هوشمند خود را در زمان ثبت نام  دانشگاه ارائه کنند . این افراد مشمول معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری قرار می گیرند .

 دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه یا پیش دانشگاهی که به صورت حضوری و پیوسته مشغول به تحصیل بوده اند و تا ۱۴۰۰/۶/۳۱ در سنوات مجاز تحصیلی یعنی حداکثر ۲۰ سالگی تمام فارغ تحصیلی می شوند .

 فارغ التحصیلان نظام جدید ۶ – ۳ – ۳ یا دارای مدرک پیش دانشگاهی می باشد. این افراد باید حداکثر تا ۲۰ سالگی به صورت پیوسته و حضوری و بدون غیبت تحصیل خود را به پایان رسانده باشند .
تبصره : دانش آموزانی که دوره متوسطه را (سال اول متوسطه ) را از مهر ۹۱ آغاز کرده باشند ، سقف مجاز سنوات تحصیلی آنان حداکثر تا پایان ۲۰ سالگی خواهد بود

 دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت ( یعنی قبل از سن ۱۸ سالگی ) به شرط اینکه غیبت نداشته باشند ، موفق به اخذ مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید شده باشند .

 سربازان درحال خدمت یا کارکنان وظیفه که بدون غیبت اولیه مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید حضوری و پیوسته کسب کرده اند ، می باشد . شرط پذیرش این افراد پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی و بالاتر می باشد .

 آن دسته از کارکنان وظیفه ای تعلق می گیرد که خدمت دوره ضرورت آن ها تا تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳۱ به پایان می رسد . این افراد موظف هستند که در زمان ثبت نام در دانشگاه ، گواهی یا کارت پایان خدمت خود را ارائه دهند .

 طلاب علوم دینی می باشد که دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی دارای معافیت تحصیلی حوزه می باشند . شرط آن این بوده که مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه (اصفهان یا خراسان) تایید کند که فرد می تواند همزمان با اشتغال به تحصیل در حوزه ، در دانشگاه نیز به تحصیل بپردازد .

 در صورتی که حوزه علمیه معافیت تحصیلی یک طلبه را خاتمه دهد ، این طلبه برای ادامه تحصیل نیاز به اجازه سازمان وطیفه عمومی و صدور معافیت تحصیلی دانشگاه دارد . این داوطلبان در هر ترم باید موافقت نامه حوزه علمیه را ارائه دهند .

 کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح می باشد که باید گواهی اشتغال به خمت و همچنین موافقت از اداره نیرو انسانی سازمان مربوطه را برای ادامه تحصیل ارائه دهند .

 دانشجویان انصرافی در صورتی که در سقف سنوات تحصیلی اولیه انصراف داده باشند و همچنین از تاریخ انصراف آن ها ( ۲۲ . ۸ . ۹۰  ) تا زمان پذیرش در در رشته جدید بیش از ۱ سال سپری نشده باشد ، می توانند این کد را وارد کنند .

 

شرایط شرکت در کنکور سراسری و تحصیل مجدد

 دارندگان مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) و همچنین آن دسته از داوطلبان مذکور که حداکثر تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ در مقطع کاردانی فارغ التحصیل می شوند ، حق ثبت نام در کنکور را خواهند داشت .

  فارغ التحصیلان کاردانی در رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت که دارای طرح اجباری هستند باید حداکثر تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ و یا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ خدمات خود را به پایان برسانند .

 دانش آموختگان مقطع کاردانی رشته “اپتیک” که قبل از سال ۱۳۸۹ پذیرفته شده باشند ، درصورت شرکت در گروه آزمایشی علوم تجربی و احراز نمره علمی و شرایط لازم ، می توانند در مقطع کارشناسی پیوسته رشته بینایی سنجی ادامه تحصیل دهند .

داوطلبانی که دارای طرح اجباری هستند ، در صورت قبولی در یکی از رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی طرح آن ها به تعویق افتاده و می توانند ادامه تحصیل دهند و خدمات قانون خدمت خود را پس از اتمام تحصیل با تعهدات خدمت مقطع جدید انجام دهند ، اما اگر در رشته هایی غیر از رشته های مذکور پذیرفته شوند قبولی آن ها لغو شده و می بایست ابتدا طرح خود را بگذرانند .

 فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه های آموزشی غیر پزشکی ، به شرطی می توانند در آزمون سراسری ۱۴۰۰ شرکت نمایند که تعهدات و خدمات قانونی را حداکثر تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ انجام داده باشند .

 دانشجویان اخراجی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی را دریافت نموده اند نیز مانند مقررات مربوط به دانشجویان انصرافی پس از تسویه حساب کامل با دانشگاه ذیربط و در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه حق ثبت نام در کنکور را دارند .

 

شرایط استفاده از سهمیه های کنکور سراسری ۱۴۰۰​

کنکور سراسری سهمیه ‌های مختلفی همچون های مختلفی مانند سهمیه رزمندگان ، سهمیه ‌های مناطق ، سهمیه ایثارگران ، سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران ، سهمیه ۵ درصدی ایثارگران، سهمیه فرزندان جانباز در کنکور و … دارد .  هر داوطلبی با توجه به شرایط خاصی که دارد از این سهمیه‌ ها در کنکور استفاده می ‌کند .

 سهمیه مناطق :

سهمیه مناطق پرجمعیت ترین سهمیه کنکور است که با چند هدف برای داوطلبان در نظر گرفته شده است . یکی به منظور رعایت عدالت برای برخورداری از امکانات تحصیل رایگان در دانشگا های دولتی ، برای مناطق کمتر برخوردار و کم برخوردار نسبت به مناطق برخوردار است ! به طوریکه شهرهای بزرگی همچون تهران و اصفهان ، شیراز، مشهد و… جزء منطقه ۱ یعنی منطقه برخوردار محسوب می شوند . شهرهایی همچون یزد منطقه ۲ حساب شده و مناطقی همچون سیستان و بلوچستان منطقه ۳ به حساب می آیند .

 سهمیه ایثارگران :

سهمیه ایثارگران به دو دسته سهمیه ایثارگران ۲۵ درصدی و ۵ درصدی تقسیم می شود به طوریکه همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان ، جانبازان ، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی ۲۵ درصد به بالا ، جزو سهمیه ایثارگران محسوب و تابع ضوابط مربوط به سهمیه ایثارگران می باشند . ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان ۲۵ % از ظرفیت هر کدرشته محل است و ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل نیز به ” جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان ” و ” همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه ” اختصاص می یابد و حدنصاب نمره این داوطلبان ۷۰ % نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته محل­ ها می باشد

 سهمیه رزمندگان :

سهمیه رزمندگان به رزمندگان بسیجی ، جهادگران جهاد کشاورزی و رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح که حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه های دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۸ را داشته باشند .

 

 

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×