; charset=UTF-8" /> شرایط انصراف بدون منع از کنکور چیست | کنکور آسان است | اوج یادگیری
آخرین اخبار : 

شرایط انصراف بدون منع از کنکور چیست

شرایط انصراف بدون منع از کنکور چیست

شرایط انصراف بدون منع از کنکور چیست

شرایط انصراف بدون منع از کنکور چیست

شرایط انصراف بدون منع از کنکور

اگر در دوره روزانه دانشگاه های دولتی پذیرش شوید و ثبت نام نکنید یک سال از شرکت در کنکور منع می شود اما شرایط انصراف بدون منع از شرکت در کنکور چیست؟
شرایط انصراف بدون منع از کنکور چیست

سرپوش آموزشی – به گزارش باشگاه خبرنگاران، یکی از دغدغه‌های همیشگی داوطلبان کنکور این است که اگر دانشگاه در دوره روزانه قبلو شویم و رشته قبلو شده رشته مورد علاقه مان نباشد دگیر هیچ راهی جز ادامه تحصیل در همان رشته را نداریم، چون اگر انصراف دهیم یک سال از شرکت در کنکور محروم می‌شویم.

 

 

لیست قیمت

 

این وضعیت برای پسران بدتر است، چون اگر به دانشگاه نروند باید دم در پادگان را بکوبند و دوسال سربازی را بگذرانند و چه بسا مسیر زندگیشان کاملا تغییر کند. اما همیشه دانشجویان این سوال هم برایشان مطرح بوده که آیا پس از قبولی در دانشگاه، اجازه انصراف از ادامه تحصیل را داریم و در صورت داشتن حق انصراف شرایط انصراف چیست؟ در این گزارش به بیان توضیحاتی پیرامون این موضوع می‌پردازیم. دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند، بسته به نوع دانشگاه باید هزینه‌ای را به عنوان جریمه، پرداخت نمایند.

 

 

محرومیت از کنکور برای پذیرفته شدگان دوره روزانه

داوطلبانی که مورد پذیرش در دانشگاه‌های روزانه قرار گرفته اند، به شرط انصراف از دانشگاه محل تحصیل می‌توانند در آزمون سراسری سال آینده شرکت کرده و رشته‌های دوره‌های غیر روزانه را انتخاب کنند. با وجود محرومیتی که برای پذیرفته شدگان دوره روزانه وجود دارد شرایطی مطابق زیر مطرح است که می‌تواند امکان انصراف از تحصیل دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور دوره روزانه را فراهم آورد.

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون سراسری دوره روزانه

داوطلبان می‌بایست پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی، حداقل تا ۲ ترم به تحصیل خود ادامه دهند. چنان چه متقاضیان در ترم ۱ یا ۲ از دانشگاه انصراف دهند و در آزمون سراسری سال جاری شرکت کنند، حق انتخاب کد رشته‌های روزانه را نخواهند داشت.

پشت سر گذاشتن یک سال کامل

پس از وارد شدن به دانشگاه، باید ۱ سال کامل را پشت سر بگذارید و نمرات ترم ۲ شما نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم ۳ می‌توانید هماهنگی‌های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید. بعد از پایان مراحل انصراف، حضور شما در آزمون سال بعد، حتی برای دانشگاه‌های روزانه بلامانع است.

مشمولین خدمت دوره ضرورت در تمام دوران تحصیلی خود تنها یک مرتبه امکان انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور همان مقطع را دارند. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که مورد پذیرش در دوره روزانه قرار می‌گیرند، تا یک سال از شرکت در آزمون ورودی این دو مقطع تحصیلی محروم می‌باشند.

شرایط انصراف بدون منع از کنکور چیست

شرایط انصراف بدون منع از کنکور چیست

داوطلبان مشغول به تحصیل در دوره روزانه کارشناسی ارشد یا دکتری

داوطلبانی که مشغول به تحصیل در دوره روزانه مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند، جهت شرکت در هر آزمونی باید ابتدا انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. داوطلبانی که مورد پذیرش در دوره شبانه و یا یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی، پیام نور، آزاد، پردیس خودگردان و مجازی قرار گیرند مجاز به شرکت در آزمون سراسری سال بعد می‌باشند.

اگر مورد پذیرش دانشگاه روزانه قرار بگیرید ، چه ثبت نام کنید و چه نکنید محروم می شوید

اگر مورد پذیرش در در دانشگاه روزانه قرار گیرید، چه ثبت نام کنید و چه نسبت به ثبت نام خود اقدامی انجام ندهید، از شرکت در آزمون دوره روزانه سال بعد محروم خواهید بود.

چنان چه جز دانش جویان روزانه باشید

چنان چه جزو دانشجویان دوره روزانه باشید و بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرید، قبولی شما باطل خواهد شد. زیرا دانشجویان روزانه باید پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.

دانش جویان روزانه که قصد انصراف دارند

دانشجویان دوره روزانه که به منظور شرکت در آزمون سراسری، قصد انصراف از دانشگاه را دارند باید پیش از هرگونه اقدام برای ثبت نام در آزمون مذکور، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. به نحوی که مورد تایید دانشگاه نیز قرار گیرد.

امار دانش جویانی که در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند

اما دانشجویانی که در دوره‌های غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند و تمایل دارند در آزمون سراسری پیش رو شرکت کنند، نیازی به انصراف قطعی ندارند. این دسته از داوطلبان آن گاه که به موجب ثبت نام کنکور و شرکت در آن مورد پذیرش در کد رشته محل مورد نظر قرار گیرند، می‌توانند ثبت نام خود را نهایی سازند.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد 

دانشجویان مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد ناپیوسته که مشغول به تحصیل هستند و قصد شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد را دارند، باید حداکثر تا پیش از پایان مهلت ثبت نام ارشد انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل، قطعی کنند. در صورتی که بدون انصراف از رشته و دانشگاه فعلی در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش نیز قرار گیرند، قبولی آن‌ها لغو خواهد شد.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در دکتری 

دانشجویان دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باشند، باید تا قبل از به پایان رسیدن مهلت ثبت نام دکتری انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند قبولی آن‌ها لغو خواهد شد.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان انصرافی از دانشگاه، موظف به پرداخت هزینه‌ای مبنی بر جریمه انصراف می‌باشند. اما در چند حالت به این افراد جریمه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی‌شوند. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف نیز، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.

انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه‌ها که شهریه ترم‌های گذشته را تسویه کرده اند، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.

مبلغ جریمه انصراف

در صورت انصراف از تحصیل در دوره روزانه میزان جریمه بسته به رشته، مقطع و دانشگاه، برآورد هزینه‌ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می‌گردد.

در صورت انصراف از تحصیل در دوره شبانه باید ۱.۵ برابر شهریه ثابت جریمه بپردازید، انصراف از دانشگاه پیام نور باید ۱.۵ برابر شهریه ثابت جریمه بپردازید، در دانشگاه پیام نور در صورت انصراف باید ۱.۵ برابر شهریه ثابت جریمه بپردازید، در دانشگاه غیر انتفاعی در صورت انصراف باید ۱.۵ برابر شهریه ثابت جریمه بپردازید، در صورت انصراف از تحصیل از پردیس خودگردان باید شهریه ثابت تمام ترم‌های باقی مانده را بپردازید، در صورت انصراف از تحصیل از دانشگاه علمی کاربردی باید یک شهریه ثابت را به عنوان جریمه بپردازید.

میزان جریمه در دانشگاه های مختلف

در دانشگاه آزاد در صورت انصراف از تحصیل در مقطع کاردانی برابر تعداد نیمسال‌های ثبت نام شده باید نصف شهریه پایه را پرداخت کنید، در مقطع کارشناسی ناپیوسته برابر تعداد نیمسال‌های ثبت نام نصف شهریه پایه را باید پرداخت کنید، در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته برابر تعداد نیمسال‌های ثبت نام نصف شهریه پایه را باید پرداخت کنید،

در مقطع کارشناسی پیوسته برابر تعداد نیمسال‌های ثبت نام نصف شهریه پایه را باید پرداخت کنید، در مقطع دکتری حرفه‌ای (دامپزشکی برابر تعداد نیمسال‌های ثبت نام باید نصف شهریه پایه را پرداخت کنید،

در مقطع دکتری حرفه‌ای (گروه پزشکی) باید کل شهریه پایه ترم‌های باقی مانده را پرداخت کنید، در مقطع دکتری تخصصی برابر تعداد نیمسال‌های ثبت نام باید نصف شهریه پایه را پرداخت کنید، در مقطع دکتری تخصصی ورودی‌های ۹۴ به بعد برابر برابر تعداد نیمسال‌های ثبت نام شده باید نصف شهریه پایه را پرداخت کنید، در مقطع دستیاری تخصصی باید کل شهریه تحصیلی ترم‌های باقی مانده را پرداخت کنید.

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس