آخرین اخبار : 

شرایط استفاده از تبصره ۱۲ برای دانش آموزان نظام جدید

شرایط استفاده از تبصره 12 برای دانش آموزان نظام جدید

شرایط استفاده از تبصره ۱۲ برای دانش آموزان نظام جدید

شرایط استفاده از تبصره ۱۲ برای دانش آموزان نظام جدید سوالی که بسیار پرسیده می شود.  تبصره ۱۲ و یا همان قانون تک ماده، به دانش آموزانی که به هر دلیلی نتوانسته اند در جلسه امتحان شرکت کننده و یا حد نصاب نمره قبولی سالانه را کسب نکرده اند، فرصت دریافت قبولی را می دهد. این تبصره برای دروس مختلف و مقاطع مختلف است. در این مقاله می خواهیم شرایط استفاده از تبصره ۱۲ را در موقعیت های مختلف تحصیلی شرح دهیم.

شرایط استفاده از تبصره ۱۲ برای دانش آموزان سال دوم دوره متوسطه

 

شرایط استفاده از تبصره 12 برای دانش آموزان سال دهم و یازدهم و دوازدهم

شرایط استفاده از تبصره ۱۲ برای دانش آموزان سال دهم و یازدهم و دوازدهم

دانش آموزان دبیرستانی می توانند با کسب حداقل نمره ۷، از این قانون استفاده کنند. البته این قانون تنها بر روی ۴ درس اعمال می شود که از این ۴ درس باید ۲ درس نهایی و ۲ درس به صورت داخلی برگزار شده باشد. نمره ای که برای امتحانات در نظر گرفته می شود، نمره نهایی سالانه است نه نمره برگه امتحانی. مثلا دانش آموزی که نمره برگه او ۷ شده باشد اما با جمع این نمره با مستمر و نمره ترم اول، مجموع این دو ترم باید به بیش از ۱۰ برسد، دیگر مشمول استفاده از این قانون نمی شود. در حقیقت حد نصاب قبولی در هر درس برای رشته های نظری، ۱۰ و برای رشته های فنی و حرفه ای ۱۲ می باشد.  فرمول استفاده از این تبصره به صورت زیر است:

آیا استفاده از شرایط تبصره ۱۲ می تواند به صورت اختیاری اعمال شود؟

بعد از تصحیح برگه ها و در صورت نیاز به استفاده از تبصره ۱۲، آموزش و پرورش خود از این تبصره برای همه ی دانش آموزانی که حد نصاب نمره قبولی را دریافت نکرده اند، استفاده می کند. اما اگر دانش آموزی نخواهد از این تبصره استفاده نماید، می تواند با مراجعه به مدرسه و پر کردن فرم درخواست شرکت در امتحانات شهریور ماه، این قانون را برای خود لغو کند. در این صورت دو حالت برای دانش آموز پیش می آید؛ یا اینکه نمره شهریور ماه او از نمره کل آن درس بیشتر می شود؛ که در این صورت نمره شهریور در کارنامه درج می شود؛ یا اینکه نمره او کمتر از حد نصاب شده؛ که در این صورت می تواند، شرایط استفاده از تبصره ۱۲ را دوباره اعمال کند.

شرایط استفاده از تبصره ۱۲ برای دانش آموزان سال دهم و یازدهم و دوازدهم

برای این دسته از دانش آموزان، حد نصاب قبولی، نمره سالانه ۱۰؛ استفاده از تبصره ۱۲، حد نصاب بین ۷ تا ۱۰ و مردودی را نمره کمتر از ۷ در نظر گرفته اند. این شرایط برای امتحانات نهایی سال دوازدهم به ۴ حالت تبدیل می شود:

اگر نمره سالانه دانش آموز ۱۰ و بالاتر باشد و نمره برگه امتحانی او ۷ و بیشتر از ۷ باشد، وضعیت نهایی او قبولی است.

اگر نمره سالانه او ۱۰ و بالاتر باشد، اما نمره برگه امتحانی او کمتر از ۷ باشد، مشمول شرایط استفاده از تبصره ۱۲ می شود.

اگر نمره سالانه او بین ۷ تا ۱۰ باشد، دیگر فرقی نمی کند که نمره برگه او چند باشد، زیرا را در هر صورت مشمول شرایط استفاده از تبصره ۱۲ قرار می گیرد.

اگر نمره سالانه و نمره برگه او، هر دو کمتر از ۷ باشد، وضعیت مردودی خواهد بود.

حد نصاب نمره برای شرایط استفاده از تبصره ۱۲ برای امتحانات غیر نهایی سال دوازدهم

در امتحانات غیر نهایی خرداد ماه، زمانی حد نصاب قبولی از دانش آموز پذیرفته می شود که نمره سالانه او در هر درس، کمتر از ۱۰ برای رشته های نظری و کمتر از ۱۲ برای رشته های فنی و حرفه ای نباشد. در صورتی که حد نصاب از این کمتر باشد، از قانون امتحانات نهایی پیروی خواهد کرد.

کنکور آسان است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×