; charset=UTF-8" /> روش های صحیح و اصولی مطالعه | کنکور آسان است | اوج یادگیری
آخرین اخبار : 

روش های صحیح و اصولی مطالعه

روش های صحیح و اصولی مطالعه

روش های صحیح و اصولی مطالعه

اکثر ما انسان ها در خیلی از موضوعات زندگی خود بدون هیچ گونه کسب مهارتی درباره ان موضوع شروع به انجام دادن کارها می کنیم . مطالعه هم یکی از ان مواردی هست که قبل از شروع به انجام دادن ان باید مهارت مطالعه را فرا بگیریم .
اگر مطالعه با روش صحیح و اصولی انجام نشود نه تنها باعث پیشرفت شما نمی شود بلکه می تواند عواقبی هم برای شما داشته باشد. متاسفانه در مدارس و دانشگاه های کشور هم چیزی در مورد روش های اصولی مطالعه به دانش امورزان و دانشجویان اموزش نمی دهند .
نداشتن مهارت مطالعه باعث می شود که شما از مطالعه خسته بشوید و خیلی راحت انگیزه خود را برای مطالعه از دست بدهید .با ما همراه باشید تا روش های صحیح و اصولی مطالعه را با هم بررسی کنیم .

روش های صحیح و اصولی مطالعه چه فوایدی دارند؟

مطب پیشنهادی : پنج روش مطالعه

اگر شما مطالعه را با روشی صحیح واصولی انجام دهید می توانید از فواید زیر بهره مند شوید.
اول ان که شما در زمان کمتری ان مقدار از مطالعه ای را که قصد انجام ان را داشتید انجام می دهید.
دوم ان که شما مطالب بیشتری را نسبت به روش های غیر اصولی و نا صحیح می اموزید
سوم ان که مطالب مدت زمان بیشتر در حافظه شما می مانند . می شود گفت که یکی از علت های به خاطر نسپردن مطالب روش های ناصحیح و غیر اصولی مطالعه می باشد
چهارم ان که مطالب خیلی اسان تر از روش های غیر اصولی در ذهن شما جای می گیرد.

روش های صحیح و اصولی چیست؟

در ادامه شروع می کنیم به بیان روش های صحیح و اصولی مطالعه . ما در ادامه به ترییب این روش را بیان می کنیم و توضیحات هر کدام از روش ها را برای شما می دهیم

خواندن بدون نوشتن

 

خواندن بدون نوشتن یکی از کارهای اشتباهی است که شما می توانید هنگام مطالعه انجام دهید . در هنگام مطالعه شما باید از تک تک اعضای بدن خود استفاده کنید . با نوشتن مطالبی که مطالعه می کنید و بعد ها با مرور نوشته های خود راحت تر ان را به خاطر می سپارید .هم چننین نوشته های شما می تواند در شب های امتحان به داد شما برسد و مطالب را خیلی سریع تر به خاطر بیاورید یکی از روش های صحیح و اصولی مطالعه خواندن همراه با نوشتن می باشد.

روش های صحیح و اصولی مطالعه

روش های صحیح و اصولی مطالعه

زمان خط کشیدن زیر نکات مهم

سعی کنید هنگام مطالعه زیر نکات مهم خط نکشید . این عادت در بسیاری از ما وجود دارد که همزمان با خواندن یک مطلب زیر نکات مهم ان هم خط می کشیم.ولی بهتر است این کار را در زمان مناسب انجام دهیم .
زمان مناسب این کار هنگامی است که شما مطلب را به خوبی خوانده اید و درک کامل و واضحی از مطلب خوانده شده پیده کرده اید. حالا زمان خط کشیدن زیر نکات مهم فرا رسیده و شما می توانید این کار را انجام دهید. با روش های صحیح و اصولی مطالعه می توانید یک مطالعه خوب و مفید داشته باشید

با حاشیه نویسی مطالعه کنید

سعی کنید با حاشیه نویسی مطالعه کنید . اگر مطالبی را که می خوانید با بعضی از دانسته های قبلی شما ارتباط دارد می توانید ان ها را هم در حاشیه بیان کنید . اگرمنابعی به خاطرتان می اید ان ها را در حاشیه بیان کنید .
حاشیه نویسی می تواند خلاصه ای از درک و فهم شما از مطلب باشد و شما ان را با زبان خود یادداشت می کنید . حاشیه نویسی یکی از روش های صحیح و اصولی مطالعه می باشد.

حتما خلاصه نویسی کنید

مطلب پیشنهادی :اهمیت خلاصه نویسی

اگر می خواهید یک مطالعه با روش صحیح انجام دهید حتما خلاصه نویسی کنید . ابتدا مطلب مورد نظر را به صورت دقیق مطالعه کنید تا درک عمیق و واضحی از مطلب پیدا کنید سپس ان چه را که فهمید ه اید در کاغذ یا دفترچه خود یادداشت کنید .
فایده این روش این است که شما مطالب را حفظ نمی کنید بلکه مطالب را می فهمید .یکی از روش های صحیح و اصولی مطالعه خلاصه نویسی کردن می باشد.

کلمات مهم را یادداشت کنید

هنگام مطالعه به بعضی از کلمات و اصطلاحات بر می خورید که مفهوم کامل و کلیدی جمله را بیان می کنند و با نگاه کردن به ان کلمه می توانید به مفهوم کامل جمله دست پیدا کنید . معمولا معرَف ها این گونه کلماتی هستند .سعی کنید کلمات مهم را یادداشت کنید . این مورد یکی از بهترین روش های صحیح و اصولی مطالعه می باشد.

مطالب را در ذهن خود سازمان دهی کنید

ابتدا مطلب را به صورت دقیق مطالعه کنید و بعد از این که یک درک کامل از مطلب پیدا کردید شروع کنید به یادداشت کردن مطالب کلیدی .توجه داشته باشید که باید تمام مطالب کلیدی را به زبان خودتان یاد داشت کنید و صرفا متن کتاب را کپی نکنید.
بعد از ان می توانید با درج مطالب مهم در ذهنتان به صورت تصویر سازی و جدا کردن این مطالب از مطالب دیگر که مهم نیستند یک طرح منظم در ذهن خود ایجادکنید و مطالب را در ذهن خود سازمان دهی کنید
فایده این روش این است که درمراجعات بعدی به کتاب طبق الگوی منظمی که در ذهن خود تداعی کرده اید رفتار می کنید و از وقت گذاشتن بر روی مطالب کم اهمیت خودداری می کنید. این روش یکی از مهم ترین روش های صحیح و اصولی مطالعه می باشد.

شرایط درست مطالعه

شرایط درست مطالعه شرایطی هستند که شما می توانید با رعایت کردن ان شرایط بازدهی بیشتری در مطالعه خود داشته باشید در واقع این شرایط ساختارهایی هستند که شما در شروع و هنگام و پایان مطالعه باید رعایت کنید.رعایت کردن شرایط درست مطالعه یکی ازروش های صحیح و اصولی مطالعه می باشد. ما در ادامه شرایط مهم مطالعه را برای شما بیان می کنیم.

اول . مطالعه را به درستی اغاز کنیددوم.درک مطلب :مطالب را درک کنید و حفظ نکنید تا در حافظه بلندمدت جای بگیرد
سوم.خواب عمیق و کافی داشته باشید . این عامل باعث تقویت حافظه اتان هم می شود
چهارم. ورزش کنید تا هم تمرکزتان بیشتر شود و هم حافظه اتان قوی تر
پنجم.از مشروبات الکی دوری کنید تا مغز و بدنی سالم داشته باشید
ششم. تغذیه مناسب داشته باشید تا بدنتان سالم باشد . مغز سالم در بدن سالم می باشد
هفتم.مدیریت زمان داشته باشید . “بنیامین فرانکلین: ایا زندگی را دوست دارید؟پس وقت را تلف نکنید زیرا زندگی از وقت تشکیل شده است .
هشتم.ارامش خود را حفظ کنید و همیشه برای حفظ ارامش خود تلاش کنید.
نهم.نظم و ترتیب اساس هر سازمانی را تشکیل می دهد
دهم .برنامه ریزی داشته باشید .

چند توصیه مهم برای مطالعه

مطلب پیشنهادی:آفت های مطالعه

اول . تا یک ساعت بعد ا ز خوردن غذا از مطالعه خودداری کنید
دوم.اگر ذهنتان خسته شد می توانید اسفند دود کنید.دود کردن اسفند و استشمام بوی ان باعث از بین رفتن خستگی ذهن می شود
سوم.برای یادگیری روش های صحیح و اصولی مطالعه بیشتر وقت بگذارید. شما هر چه قدر در این زمینه مهارت بیشتری داشته باشید ، مطالعه موفق تری خواهید داشت .

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰۹۰ ۱۹۷۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید .

 جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس