دفترچه ثبت نام کنکور سراسری

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری (کنکور آسان است)

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری (کنکور آسان است)

 

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری

 

داوطلبان کنکور سراسری به منظور اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام هم اکنون می توانند به سایت سازمان سنجش مراجعه کرده و دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را دانلود نمایند . این دفترچه به بررسی شرایط عمومی و اختصاصی ، سهمیه ها و نحوه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ پرداخته و همزمان با آغاز فرایند ثبت نام منتشر شده است . ​

سازمان سنجش هر ساله به منظور راهیابی علاقمندان به رشته های با آزمون دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق برگزاری کنکور سراسری دانشجو می پذیرد . از این رو سازمان سنجش کلیه ضوابط و شرایط  کنکور سراسری را در قالب دفترچه ثبت نام کنکور سراسری در اختیار متقاضیان قرار داده است.

از سال ۹۲ تا کنون که کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد با یکدیگر ادغام شده است به همین دلیل سازمان سنجش هم برای ثبت نام تمام دوره های ( روزانه ، شبانه ، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد ) یک دفترچه ثبت نام کنکور سراسری در سایت خود به آدرس sanjesh.org منتشر می کند . بنابراین ، آن دسته از متقاضیان شرکت در کنکور ۱۴۰۰ ، که قصد تحصیل در دانشگاه های سراسری را دارند ، موظف اند برای اطلاع از شرایط ثبت نام ، دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ را به دقت مطالعه کنند .

دفترچه ثبت نام شامل کلیه شرایط عمومی ، اختصاصی ، مقررات وظیفه عمومی ، سهمیه ها ، مدارک لازم برای ثبت نام ، نحوه ثبت نام و سایر ضوابط در کنکور سراسری است که داوطلبان پس از مطالعه دقیق آن می توانند برای تکمیل فرم مربوطه اقدام نمایند . با توجه به اهمیت مطالعه این دفترچه در ادامه به بررسی قسمت های مختلف دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ و جزئیات مربوط به آن می پردازیم .

 

زمان و نحوه دریافت دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

هر ساله دفترچه ثبت نام کنکور سراسری توسط سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org قبل از شروع فرایند ثبت نام بر روی سایت قرار می گیرد . با توجه به آغاز ثبت نام کنکور سراسری در ۱۲ بهمن ، زمان انتشار این دفترچه احتمالا اواخر بهمن ماه می باشد .

داوطلبان در این زمان می بایست به سایت سازمان سنجشمراجعه کرده و دفترچه ثبت نام کنکور را دانلود نمایند . پس از آن در صورت داشتن شرایط می توانند برای ثبت نام اقدام نموده و با مطالعه منابع کنکور سراسری ۱۴۰۰ خود را برای حضور در جلسه آزمون آماده نمایند .

بخش های مختلف دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری از دو بخش ” راهنمای عملی ثبت نام ” ، ” شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری ” تشکیل شده است که به بررسی شرایط عمومی و اختصاصی ، سهمیه های مختلف ، مدارک لازم برای ثبت نام ، چگونگی برگزاری آزمون و پذیرش دانشجو ، برنامه ی زمانبندی اجرای آزمون ، ضوابط و شرایط خاص برخی دانشگاه ها و رشته ها ، نحوه ی محاسبه ی نمره ی هر درس به درصد و رتبه ، تراز ، توضیحات تکمیلی پرداخته است .

بخش اول دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ( راهنمای عملی ثبت نام ) :

بخش اول دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰
اقدامات قبل از ثبت نام کنکور سراسری جدول زمانی مراحل آزمون
شرایط عمومی و اختصاصی
مدرک تحصیلی لازم برای شرکت در آزمون سراسری
انتخاب گروه آزمایشی
نحوه شرکت دانشجویان انصرافی
تعیین وضعیت نظام وظیفه
مدارک لارم برای استفاده از سهمیه ها
هزینه های ثبت نام و نحوه پرداخت آن
مدارک لازم برای ثبت نام
راهنمای اقدام به ثبت نام کنکور سراسری ورودبه صفحه ثبت نام آزمون سراسری
مراحل ثبت نام و راهنمای عملی انجام ثبت نام
نحوه تکمیل تقاضانامه اینترنتی
دریافت کد رهگیری
راهنمای عملی ثبت نام شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری ) امکان ویرایش و تصحیح فرم ثبت نام

بخش دوم دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ( شرایط و مقررات شرکت در آزمون سراسری ) :

بخش دوم دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰
راهنمای شرکت در آزمون و آشنایی با دوره های تحصیلی شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری
مقررات‌ وظیفه‌ عمومی
ضوابط استفاده ازسـهمیه ها
شرایط وضوابط ثبت نام اتباع خارجی
آشنایی با آزمون های عمومی و اختصاصی
دروس و کتاب های منبع سوالات
شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دوره های مختلف تحصیلی
تعریف اصلاحات دفترچه
پذیرش دانشجو در برخی از دانشگاه ها با شرایط خاص
جدول های شماره ۷ تا ۱۱
 کاربرگ ها ، فرم ها

 

با توجه به اهمیت این دفترچه در ثبت نام متقاضیان کنکور سراسری در ادامه به بررسی دقیق مهم ترین بخش های دفترچه پرداخته شده است  :

 

شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

علاقه مندان به شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰ می توانند در صورت داشتن شرایط ثبت نام که در زیر به قسمتی از آن اشاره شده ، ثبت نام نمایند .

 اعتقاد به اسلام و یا یکی از ادیان رسمی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

 عدم احراز عناد نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران .

 عدم احراز فساد اخلاقی .

 نداشتن سابقه عضویت در سازمان های غیر قانونی ، فراماسونری و اعقاب آنها .

 عدم احراز فساد اخلاقی .

 عدم اعتیاد به مواد مخدر .

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

داوطلبانی که دارای یکی از مدارک اشاره شده در زیر هستند می توانند در کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام نمایند :

 دیپلم چهار ساله نظام قدیم

 مدرک پیش دانشگاهی

 مدرک کاردانی ( فوق دیپلم )

 دیلم پایه دوازدهم نظام جدید ( ۶ – ۳ – ۳ )
شرایط ثبت نام دانشجویان اخراجی در کنکور ۱۴۰۰ :

دانشجویان اخراجی و همچنین دانشجویان دوره کارشناسی که مدرک معادل کاردانی را دریافت نموده اند و از ادامه تحصیل انصراف داده اند در صورت تسویه حساب کامل با دانشگاه مربوطه ، اداره کل امور دانشجویان و صندوق رفاه دانشجویان وزارت ذیربط و همچنین در صورت نداشتن مشکل نظام وظیفه می توانند در کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کنند .

 

شرایط ثبت نام پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور ۹۹ :

پذیرفته شدگان در دوره روزانه کنکور سال گذشته اعم از رشته های متمرکز و یا نیمه متمرکز در صورت شرکت در کنکور ۹۹ ، تنها مجاز به انتخاب رشته در دوره های غیر روزانه ( شبانه ( نوبت دوم )، دانشگاه آزاد اسلامی ، نیمه حضوری ، پیام نور، غیرانتفاعی ، ظرفیت مازاد ، پردیس خودگردان و مجاز ی ) هستند و فقط در این دوره ها گزینش خواهند شد .

 شرایط مشمولین طرح نیروی انسانی مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰

داوطلبانی که رشته فارغ التحصیلی آن ها در یکی از مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری عمومی در ردیف رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت باشد ، می بایست جهت شرکت کنکور ۱۴۰۰ وضعیت خدمت قانونی طرح نیروی انسانی خود را دقیقا مشخص نمایند . چنان چه داوطلب در کلیه مراحل قبل و بعد از آزمون و دوران تحصیل واجد شرایط نباشد ، قبولی فرد لغو می گردد .

فارغ التحصیلان دوره کاردانی رشته های تحصیلی گروه آموزشی پزشکی به شرطی می توانند در کنکور ۱۴۰۰ شـرکت نمایند کـه خـدمات قـانونی مقـرر را تـا تـاریخ ۳۱ شهریور  و یـا ۳۰بهمن ۱۴۰۰ بـه پایـان برسـانند .

 

 ​داوطلبانی که دارای طرح اجباری هستند ، در صورت قبولی در یکی از رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی طرح آنها به تعویق افتاده و می توانند ادامه تحصیل دهند و خدمات قانون خدمت خود را پس از اتمام تحصیل با تعهدات خدمت مقطع جدید انجام دهند ، اما اگر در رشته هایی غیر از رشته های مذکور پذیرفته شوند قبولی آن ها لغو شده و می بایست ابتدا طرح خود را بگذرانند .
 رشته های مورد نیاز وزارت بهداشت که مشمول طرح نیروی انسانی بوده و خدمات مربوط به طرح را باید به صورت اجباری انجام دهند عبارتند از :

پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، اتاق عمل ، هوشبری ، رادیولوژی ، علوم آزمایشگاهی ، فوریتهای پزشکی .

 شرایط مشمولین نظام وظیفه مندرج در دفترچه ثبت​ کنکور سراسری ۱۴۰۰

براساس ضوابط اعلام شده در دفترچه ثبت نام سراسری ۱۴۰۰ داوطلبان مرد متقاضی شرکت در کنکور ۱۴۰۰ می بایست وضعیت و کد نظام وظیفه کنکور سراسری خود را مشخص کرده و سپس برای ثبت نام اقدام کنند . مشمولان دارای شرایط زیر مجاز به شرکت در کنکور ۱۴۰۰  نمی باشند .
 مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نبوده و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در دانشگاه ، معافیت تحصیلی برای آن ها صادر نگردیده و دانشگاه ها مجاز به ثبت نام آن ها نمی باشند .

 دانشجویان اخراجی دانشگاه ها تا پایان خدمت دوره ضرورت و یا اخذ معافیت دائم ، مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند .

 مشمولانی که در مقطع کاردانی فارغ التحصیل شده اند ، مجاز به شرکت در کنکور سراسری نمی باشـند . ایـن افـراد فقـط مـی تواننـد در مقطـع کارشناسـی ناپیوسته ( کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ) تحصیل خود را ادامه دهند .

اما بر اساس مصوبه دیوان ، استثنایی در این زمینه قائل شده اند که اگر فرد در آزمون مذکور پذیرفته شده یکی از رشته های دکتری عمومی ( پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی  ) یا کارشناسی ارشد پیوسته باشد بدون هیچ محدودیتی می تواند برای ثبت نام در دانشگاه محل قبولی اقدام نماید .
  معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار صادر می شود . بنابراین فارغ التحصیلان هر مقطع مجاز به تحصیل مجـدد در همـان مقطـع نمـی باشـند .
نکته : فارغ التحصیلان مقطع کاردانی مجاز به شروع به تحصیل در مقاطع کارشناسی پیوسته ، کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری پیوسته نمی باشند .

  سنوات مجاز تحصیل در مقاطع : کاردانی ۵ / ۲ سال ، کارشناسی پیوسته ۵ سال ، کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال و دکترای پیوسته ۸ سال است .

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×