; charset=UTF-8" /> حذف سهمیه کنکور سراسری ( کنکور آسان است) | کنکور آسان است | اوج یادگیری
آخرین اخبار : 

حذف سهمیه کنکور سراسری ( کنکور آسان است)

حذف سهمیه کنکور سراسری

حذف سهمیه کنکور سراسری ( کنکور آسان است)

 

حذف سهمیه کنکور سراسری

 

سازمان سنجش با اعتراضات برخی از داوطلبان کنکور سراسری به خاطر تخصیص بخشی از ظرفیت رشته محل ها به داوطلبان مشمول بعضی از سهمیه های کنکور سراسری مانند ایثارگران ، بهیاری و… ، روبرو می باشد . به همین خاطر وزارتین اقدام به آماده کردن لایحه اصلاح سهمیه کنکور سراسری نموده اند .

یکی از امتیازاتی که هر ساله سازمان سنجش برای داوطلبان کنکور سراسری در نظر می گیرد ، سهمیه های کنکور سراسری می باشد که شرایط استفاده از آن در دفترچه ثبت نام این آزمون ذکر می شود . سهمیه های مذکور تاثیر مثبتی در کسب رتبه قبولی و انتخاب رشته داوطلبان این آزمون دارد و به همین علت مورد توجه داوطلبان مشمول این سهمیه ها قرار می گیرد .

وزارت علوم و بهداشت برای ضایع نشدن حق داوطلبان سهمیه آزاد ( مناطق ) و برقراری عدالت بین تمام داوطلبان این آزمون ، اقدام به تقدیم لایحه تغییرات ، اصلاحات و حذفیات سهمیه کنکور سراسری به دولت نمود . بر اساس این مصوبه هر آنچه ظرفیت یک آزمون است ، به صورت عادلانه بر اساس نمره اکتسابی تقسیم شود و اگر قرار است امتیازی داده شود تنها به صورت مازاد بر ظرفیت باشد تا حق افرادی که با وضعیت علمی مناسب در این آزمون شرکت نموده اند ، ضایع نشود .

بسیاری از داوطلبان متقاضی کنکور ۱۴۰۰ از سهمیه های اصلاحی کنکور سراسری و اجرا یا عدم اجرای این لایحه در کنکور ۱۴۰۰ اطلاعی ندارند  ، به همین خاطر در ادامه این مقاله به بررسی تغییرات و حذفیات در نظر گرفته شده در لایحه اصلاح سهمیه های کنکور سراسری و  تاثیر آن در کنکور ۱۴۰۰ پرداخته ایم . با ما همراه باشید !

سهمیه های کنکور سراسری

سهمیه های کنکور سراسری تا سال گذشته و ارائه لایحه اصلاح و تغییر سهمیه های کنکور شامل سهمیه مناطق ، بومی گزینی ، رزمندگان و ایثارگران ۲۵ درصد و ۵ درصد ، خانواده شهدا ، سهمیه حوادث غیرمترقبه و … می باشد . داوطلبانی که شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را داشتند ​، می توانستند از مزایای سهمیه های مذکور استفاده نمایند .

 

سهمیه های کنکور سراسری

سهمیه مشمولان میزان تاثیر شرایط
سهمیه مناطق همه داوطلبان کنکور سراسری دارای سهمیه مناطق هستند . بر اساس محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره دبیرستان برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید در نظر گرفته می شود .
ایثارگران ۲۵ درصد همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر

آزادگان و همسر و فرزندان آنان

جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان

۲۵ درصد ظرفیت کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در گزینش آزاد
ایثارگران ۵ درصد جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آن
همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه
۵ درصد ظرفیت کسب حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین فرد ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در گزینش آزاد
رزمندگان سهمیه رزمندگان به رزمندگان بسیجی ، جهادگران جهاد کشاورزی و رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح که حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه های دفاع مقدس از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ را داشته باشند . کسب حداقل ۷۵ درصد نمره آخرین فرد ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در گزینش آزاد
خانواده شهدا پدر ، مادر ، خواهر و برادر شهید در هیچ بخشی از دفترچه به میزان ظرفیت و حد نصاب قبولی آن ها اشاره نشده است .
مناطق سیل زده ۵ درصد ظرفیت مازاد کسب حداقل ۸۰ درصد نمره آخرین فرد ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه در گزینش آزاد
و در رشته هاى پزشکى ، داروسازى و دندانپزشکى کسب حدنصاب ۸۵ درصد گزینش آزاد

رشته های موجود در دانشگاه ها به چند دسته کلی کشوری ، بومی ، استانی ، ناحیه ای و قطبی تقسیم می شوند که روش تقسیم ظرفیت آن ها در بین سهمیه ها ، مختلف است .

رشته های کشوری : رشته هایی هستند که در کل کشور ، فقط در بعضی از دانشگاه ها وجود دارند . مانند رشته های بیوتکنولوژی یا باستان شناسی .

رشته های بومی : رشته های تحصیلی دوره های روزانه بر اساس میزان پراکندگی آن ها در سطح کشور ، به سه نوع رشته های استانی، ناحیه ای و قطبی تقسیم می شوند .

در گزینش بومی ، بخشی از ظرفیت هر رشته محل مخصوص داوطلبان بومی است .

رشته های استانی : رشته هایی است که در بیشتر استان های کشور دایر است .

رشته های ناحیه ای : رشته هایی است که در بیشتر استان ها دایر نیست ، ولی در چند استان کنار هم ( که یک ناحیه را تشکیل می دهند ) وجود دارند ( مانند رشته های معماری ، پزشکی و حقوق دوره روزانه .)

رشته های قطبی :رشته هایی است که در بیشتر ناحیه ها دایر نیست ولی در چند ناحیه کنار هم ( که یک قطب را تشکیل می دهند ) وجود دارند ( مانند رشته های مهندسی صنایع ، فیزیوتراپی و تاریخ دوره روزانه .)

در چند سال اخیر سهمیه های در نظر گرفته شده برای این دسته از داوطلبان نارضایتی هایی را به دنبال داشته و باعث بی عدالتی بین داوطلبان آزاد و مشمولان سهمیه شده است که پیرو این اعتراضات وزارت علوم و بهداشت برای ضایع نشدن حق داوطلبان سهمیه آزاد ( مناطق ) و برقراری عدالت بین همه داوطلبان این آزمون ، از ارائه لایحه ی تغییرات سهمیه های کنکور سراسری خبر داد و موافقت خود را مبنی بر حذف سهمیه ها و امتیازات اعلام کرد .

هنوز اجرای این لایحه در کنکور ۱۴۰۰ به تصویب نرسیده است . به محض مشخص شدن وضعیت سهمیه های اجرایی در کنکور ۱۴۰۰ این مقاله بروز رسانی خواهد شد .

 

لایحه تغییرات سهمیه های کنکور سراسری

درصورت اجرایی شدن مفاد لایحه تغییرات کنکور سراسری ، شاهد چند تغییر مهم و اساسی از جمله تغییر در حد نصاب قبولی ، تغییر ظرفیت های پذیرش و حذف برخی از سهمیه ها خواهیم بود . در این بخش کلیه مفاد از لایحه ارائه شده است .

سهمیه های مهمی چون بومی گزینی ، بومی منطقه ای ، بومی قطب و بومی ناحیه ای به دلیل مشکلات متعددی که برای دانشگاه های کشور ایجاد کرده بود ، در این لایحه حذف شده است .

امتیاز تسهیلات فرزندان هیئت علمی ، سهمیه های قهرمانان ، حافظان قرآن ، بهیاری و کشاورزی نیز در این لایحه حذف شده اند .

همچنین سهمیه مناطق محروم هم دستخوش تغییرات جدی شده است و تنها بر اساس نیاز منطقه ای و مصوبه شورای گسترش دانشگاه ها اعمال می شود .

در سهمیه مناطق ، سهمیه مناطق ۱ ، ۲ ، ۳ به دلایلی از جمله توزیع آموزشی این مناطق و زیر ساخت های آموزشی باقی مانده است اما آن نیز به صورت ۵۰ درصد به نسبت شرکت کنندگان اعمال می شود .

ظرفیت هر کدرشته محل در آزمون سراسری در مجموع به میزان ۵۰ درصد به نسبت شرکت کنندگان به هر یک از مناطق ( یک و دو و سه ) و مابقی ( ۵۰ درصد ) به صورت آزاد به تمامی داوطلبان متقاضی هر کدرشته محل اختصاص می یابد .

سهمیه حوادث غیر مترقبه ( سیل ، زلزله ) به دلیل زمان دار بودن و محدودیت مکانی بر قوت خود باقی است .

تسهیلات المپیادی های جهانی سهمیه همچون گذشته است اما در مورد المپیاد های دانش‌ آموزی داخل کشور دارندگان مدال طلا، نقره یا برنز ، حداکثر به میزان ۵ درصد ظرفیت و به صورت مازاد ، صرفا در رشته‌ های مرتبط که تعیین می‌ شود مورد استفاده است .

در مورد سهمیه ایثارگران این سهمیه به صورت ۵ درصد مازاد از ۳۰ درصد قبلی تغییر پیدا کرده است تا ظرفیت اصلی کم نشود .

حد نصاب ظرفیت پذیرش سهمیه ایثارگران در آزمون ها از ۷۰ درصد نمره آخرین نفر به ۸۵ درصد نمره آخرین نفر تغییر کرده است .

پیرو قوانین و مقررات مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ، در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول این سهمیه تکمیل نشود ، خالی مانده آن ، ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصدی ایثارگران که شرایط و حد نصاب لازم را داشته باشند ، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند ، باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد .

آن دسته از متقاضیان کنکور سراسری که دارای سهمیه هیئت علمی می باشند ، با مطالعه مقاله زیر می توانند از نحوه تغییر رشته با این سهمیه مطلع گردند .

 

جهت دریافت مشاوره تخصصی در خصوص انتخاب رشته و یا خرید منابع آموزشی با شماره های

۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰

۰۲۱۴۴۴۳۱۳۱۳

۰۲۱۴۴۲۵۴۰۳۰

تماس بگیرید

یا کلمه { قیمت تدریس های پایه دهم } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید تا لیست قیمت به سرعت برای شما ارسال شود.

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبار کنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید و همچنین برای دیدن و خرید محصولات به سایت ما سر بزنید . جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×