آخرین اخبار : 

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

داوطلبین کنکور یک سال به صورت مداوم تلاش کرده اند و در حال حاضر زمان ان رسیده که نتیجه زحمات خود را ببینند . پس از این که نتایج نهایی کنکور سراسری به صورت کارنامه منتشر شد داوطلبین می توانند اقدام به انتخاب رشته نمایند . انتخاب رشته کنکور سراسری از عوامل بسیاری متاثر می شود ولی مهم ترین انها کارنامه کنکور سراسری  می باشد که شما با استفاده از جزئیات  منتشر شده در کارنامه می توانید اقدام به انتخاب رشته نمایید .

مطلب پیشنهادی : دانلود سوالات کنکور سال ۹۸

برای این که بتوانید یک انتخاب رشته خوب انجام دهید باید با جزئیات کارنامه کنکور سراسری اشنا باشید . شباهت بسیار زیاد کارنامه  های رشته های تجربی و زبان های خارجی و هنر و ریاضی و زبان و انسانی ما را بر ان داشت که در این مقال شما را با قسمت های مختلف یک کارنامه واقعی اشنا کنیم .

ما برای این کار یکی از کارنامه های کنکور سراسری  را انتخاب کرده ایم. سه قسمت اصلی یک کارنامه کنکور سراسری عبارتند از اطلاعات ثبت نامی و ازمونی وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف و درصد و نمرات ازمون می باشد  ما در ادامه این مقاله هر یک از این قسمت ها را به صورت جامع برای شما توضیح خواهیم داد. توضیحات ما بر اساس کارنامه زیر ارائه می شود

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

 

مشروح اطلاعات ثبت نام اازمون در کارنامه کنکور سراسری

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

مهم ترین این اطلاعات عبارتند از سهمیه ای که در کنکور اعمال شده است ، معدل کتبی داوطلب در کنکور و استان بومی ، ناحیه بومی ، و قطب بومی ،. با توجه به کارنامه بالا سهمیه داوطلب سهمیه منطقه یک می باشد و معدل کتبی داوطلب ۱۹٫۳ می باشد و استان بومی داوطلب اذربایجان شرقی می باشد و قطب بومی داوطلب قطب سه و ناحیه بومی داوطلب ناحیه دو . باید دقت کنید که اطلاعاتی که در کارنامه شما وجود دارد هیچ مغایرتی با اطلاعات واقعی شما نداشته باشد .

اگر مغایرتی مشاهده کردید باید سریعا باید از سازمان سنجش درخواست ویرایش اطلاعات نمایید . هر دواطلب هنگام ثبت نام کنکور سراسری نود وهشت سهمیه ی مشخصی را دریافت کرده  است . نمره نهایی ازمون از معدل شما نیز تاثیر می پذیرد که ما در قسمت درصد ها و نمرات ازمون توضیحات کارنامه کنکور سراسری به ان اشاره می کنیم .از موارد دیگری که بدون شک در محل قبولی شما اثر می گذارند عبارتند از استان بومی ، ناحیه بومی و قطب بومی .

در بسیاری از رشته بومی گزینی از اهمیت بالایی برخوردار است بنابراین استان بومی شما در انتخاب رشته شما تاثیر به سزایی دارد . همین عامل باعث می شود که شما در استان خودتان از احتمال قبولی بیشتری نسبت به استان ها ی دیگر برخوردار باشید

مطلب پیشنهادی :کلید سولات کنکورسراسری نود و هشت (۹۸)

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

وضعیت مجاز به انتخاب رشته در کارنامه کنکور سراسری به چه معنا می باشد

دانشگاه ها به اعتبار وضعیت مجاز به انتخاب رشته به دسته های زیر تقسیم می شوند

دوره های روزانه و نوبت دوم ( شبانه) ، مجازی و پردیس های خودگردان و مازاد ، بهیاران ، دانشگاه فرهنگیان (مراکز تربیت معلم سابق ) ، دانشگاه شهید رجائی ، رشته های پیام نور و غیر انتفاعی و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی که به دو قسمت ویژه فرهنگیان و تمامی دوره ها تقسیم می شود .

در ادامه می خواهیم هر کدام از این دوره ها را به صورت مفصل برای شما عزیزان تشریح کنیم و تاثیر ان ها را در انتخاب رشته برای شما تشریح کنیم

توضیحات کارنامه کنکور سراسری

دوره ها ی روزانه و نوبت دوم (شبانه) :

انتخاب رشته ی سال های گذشته بیان گر این مطلب است که نود و پنج درصد اول داوطلبان رشته هنر و سی درصد اول داوطلبین رشته رشته زبان ، نود و پنج درصد اول داوطلبین رشته های  ریاضی و انسانی و چهل درصد اول دانش اموزان رشته تجربی می توانند در دوره های روزانه و شبانه اقدام به انتخاب رشته نمایند . این داوطلبین بدون در نظر گرفتن رتبه خودشان می توانند هر کدام از رشته  محل های روزانه و شبانه ای را که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری موجود می باشد را به هرتعدادی که می خواهند در فرم انتخاب رشته وارد نمایند

مطلب پیشنهادی :

دوره های مجازی، پردیس های خودگردان ،  و مازاد :

انتخاب رشته در این دوره ها برای همه داوطلبین مجاز می باشد رشته ی تجربی در رشته محل های  پردیس خودگردان و مازاد ، از دامنه ی انتخاب بیشتری برخوردار می باشد .

 

بهیاران :

جواز استفاده از سهمیه بهیاران برای بهیارانی می باشد که انتخاب سهمیه بهیاری را هنگام ثبت نام انجام داده باشند

 

دانشگاه فرهنگیان ( مراکز تربیت معلم سابق) و دانشگاه شهید رجائی :

جواز انتخاب رشته در این دانشگاه ها منوط بر این شرط می باشد که داوطلب بتواند نمره تراز یا ازمون بالای شش هزا و پانصد کسب کند . شرط سنی  برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان بیست دو سال می باشد .

پیام نور و غیر انتفاعی :

انتخاب رشته برای این دانشگاه ها برای کلیه داوطلبین امکان پذیر می باشد . داوطلبینی که هنگام ثبت نام کنکور کارت اعتباری مربوط به این دانشگاه ها را تهیه کرده باشند می توانند در این دانشگاه ها انتخاب رشته نمایند

پذیرش فقط بر اساس سوابق تحصیلی :

رشته هایی وجود دارند که بدون ازمون می شود ان ها را انتخاب کرد که فقط برای فرهنگیان می باشد غیر این رشته ها همه داوطلبین این امکان را دارند که اقدام به انتخاب رشته  محل هایی کنند که فقط بر اساس سوابق تحصیل ارائه می شوند .

این رشته ها به رشته های بدون کنکور مسمم هستند

دانشگاه ازاد : کلیه داوطلبین این امکان را دارند که در میان رشته های دانشگاه ازاد اقدام به انتخاب رشته نمایند

 

تشریح نمرات و درصد های ازمون ، در کارنامه کنکور سراسری نود و هشت

اگر نگاهی به کارنامه بالا بیندازید متوجه خواهید شد این کارنامه در بخش درصد ها و نمره ها شش ردیف و پنج ستون دارد . این شش ردیف عبارتند از

نمره یا تراز کل نهایی و تاثیر مثبت سوابق تحصیلی ، رتبه کشوری (بدون سهمیه )، رتبه در سهمیه ، میزان تاثیر سوابق تحصیلثی پیش دانشگاهی ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم در جریان همین مطلب ما یک یک این عناوین را برای شما تشریح خواهیم کرد.

 

میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم :

این تاثیر بین صفر درصد  و بیست و پنج درصد در گردش می باشد . این تاثیر بستگی به دو عامل دارد اولین عامل نوع دیپلمی است که داوطلب با ان در کنکور شرکت کرده است . و دوم تفاوت تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم در هر زیر گروه می باشد

میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی :

از سال هزار و سی صد و نود و چهار تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی در کنکور در نظر گرفته شد . تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی بین صفر تا پنج درصد در حال گردش می باشد این تاثیر هم مانند دیپلم به دو عامل تناسب دیپلم با گروه ازمایشی کنکور و زیر گروه ارتباط دارد .

رتبه در سهمیه :

این ردیف نشانگر رتبه شما در بین سهمیه های مختلف می باشد در کارنامه نمونه ما داوطلب در گروه تجربی در ازمون شرکت کرده است . ۵۱۹۷۷۴ نفر مجموع شرکت کنندگانی است که در رشته تجربی د رکنکور شرکت کرده اند . داوطلب ما مشمول استفاده از سهمیه  منطقه یک می باشد . مجموع داوطلبین استفاده کننده از سهمیه منطقه یک ۷۸۰۷۰ نفر می باشد بنابر این در ردیف وضعیت داوطلب در بین شرکت کنند گان سهمیه  منطقه یک سنجیده می شود .

از این نکته غافل نباشید که انتخاب رشته برای دانشگاه های سراسری رتبه کشوری شما از اهمیت کمتری نسبت به رتبه سهمیه برخوردار می باشد که برای مقایسه با قبولی های سال های گذشته بهتر است از ان استفاده کنیم

 

رتبه کشوری :

(بدون در نظر گرفتتن سهمیه ) : اگر ردیف چهارم را بررسی کنیم متوجه می شویم که این ردیف بیانگر رتبه داوطلب در کل کشور می باشد باید در نظر داشته باشید که رتبه در سهمیه از اهمیت بیشتری نسبت به رتبه کشوری برخوردار می باشد و علت ان هم تاثیر سهمیه د انتخاب رشته می باشد

 

 

نمره کل نهایی (تراز کل) :

این مورد یکی از اصلی ترین شاخص های کارنامه می باشد . علت این که تراز در گفتار مشاوران کنکور و داوطلین خیلی کم استفاده می شود این می باشد که خیلی از داوطلبین و مشاوران معنا و تعریف واقعی تراز را نمی دانند . این مفهوم نسبت به رتبه در سهمیه بسیار کمتر استفاده می شود .

 

تاثیر مثبت سوابق تحصیلی :

اگر می خواهید بفهمید که معدل شما در رتبه شما تاثیر داشته یانه ، باید به این ردیف توجه داشته باشید . اگر نگران این هستید که ایا معدل شما توانسته در رتبه کنکور تاثیر داشته باشد باید بدانید که تاثیر معدل بر روی رتبه فقط به صورت مثبت اعمال می شود و معدل هیچ گونه تاثیر منفی بر روی رتبه ندارد.

پس ما نسبت به تاثیر معدل بر روی رتبه با دو گزینه روبه رو هستیم : اول این که معدل بر روی رتبه تاثیر مثبت گذاشته و دوم این  که معدل بر روی رتبه هیچ گونه ناثیر نگذاشته است . این ردیف (ردیف ششم ) بیان گر این است که ایا معدل شما توانسته در رتبه شما تاثیر مثبت بگذارد .

اگر دقت کنید متوجه می شوید که در کارنامه نمونه ما با توجه با این که معدل داوطلب ۱۹٫۰۳ می باشد باز هم نتوانسته در رتبه داوطلب که ۲۱۴۰۱ می باشد تاثیر مثبتی داشته باشد . باید این نکته را یاد اور شویم که بسیار کم پیش می اید که معدل بر روی رتبه تاثیر مثبتی داشته باشد علت ان هم تفاوت شدت رقابت در امتحانات نهایی و کنکور سراسری می باشد .

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید .

 جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

لیست قیمت دی وی دی های اموزشی

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس