آخرین اخبار : 

چگونه به تشخیص استعاره در تست بپردازیم؟

تشخیص استعاره در تست

قبل از آنکه به تشخیص استعاره در تست بپردازیم، بهتر است که بدانیم استعاره چیست. استعاره یکی از آرایه های ادبیات فارسی می باشد، که می توان به وفور آن را در اشعار و متن های فارسی مشاهده کرد. کارشناسان زبان فارسی عقیده دارند، استعاره همان تشبیه است، با این تفاوت که مشبه و مشبه به آن حذف شده است. البته گاهی، وجه شبه در آن نیز حذف می شود. مثلا جمله “چاه درونش سیری ناپذیر بود” یک استعاره است، که در آن حرص و طمع را به مانند چاه تشبیه کرده است؛ با این تفاوت که مشبه به آن حذف شده است.

بهترین منابع یادگیری تشخیص استعاره در تست

اغلب دانش آموزان، آرایه استعاره را با تشبیه و یا مجاز اشتباه می گیرند. اما این سه آرایه، با وجود آنکه بسیار شبیه هم هستند، دارای تفاوت های بارزی نیز می باشند، که به راحتی می تواند به تشخیص استعاره در تست منجر شود. مثلا اینکه استعاره بسیار ادبی تر و حرفه ای تر از تشبیه است. بنابراین در اغلب شعر های صده های قبل، می توان استعاره را مشاهده کرد. دوم آنکه، هدف از استعاره بیان مطلبی است، که در ظاهر ادبی و در باطن مفهومی عمیق و تمثیل گونه داشته باشد. در حقیقت ما می خواهیم با استفاده از استعاره، کلمات را در مفهوم و جایگاه دیگری به غیر از مفهوم و جایگاه واقعیشان استفاده کنیم. بنابراین هر زمان در تست مشاهده کردید که اسم، لغت و یا ویژگی را به شی نسبت داده اند که ذاتا متعلق به آن نیست، به اولین آرایه ای که باید شک کنید، استعاره است.

دمین راه تشخیص استعاره در تست ها، تسلط به سه آرایه مجاز، تشبیه و استعاره است. در صورتی که بدانید این سه آرایه دارای چه تفاوت هایی هستند، می توانید به راحتی آن را از یکدیگر تشخیص دهید. مثلا باید بدانید، اگر صفتی را به کسی یا چیزی نسبت دهید، از آرایه تشبیه استفاده کرده اید. هر تشبیه دارای ۴ رکن است. مشبه، مشبه به، وجه شبه و ادات تشبیه. در واقع فرق تشبیه با استعاره در عدم وجود مشبه به در استعاره است. مثلا در جمله “پوستین مخملی دشت، گل ها را پوشانده بود”؛ پوستین مخملی یک استعاره برای دشت است، که مشبه به آن یعنی نرمی و لطافت، حذف شده است.

تشخیص استعاره در تست

اما تفاوت مجاز با استعاره، در عدم وجود وجه شبه می باشد. مجاز در معنای لغوی یعنی، به کار بردن یک لغت در معنی غیر واقعی خودش. مثلا در بیت:

به یاد روی شیرین بیت می گفت     چو آتش تیشه می زد کوه می سفت

شاعر کلمه بیت را به جای شعر به کار برده است، در صورتی که وجه شبهی میان این دو وجود ندارد. بنابراین این کلمه دارای آرایه مجاز است. بنابراین در صورتی که در تست از شما خواسته شد که آرایه های یک شعر و یا متن را تشخیص دهید، اول به سراغ تشبیه رفته، سپس استعاره و در آخر مجاز بودن یا نبودن آن را بررسی نمایید. با کمی تمرین در این زمینه خواهید دید، که تشخیص استعاره در تست بسیار آسان تر از سایر آرایه ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس
×

پشتیبانی 24 ساعته

×