; charset=UTF-8" /> اصول برنامه ریزی برای کنکور را فرا بگیرید | کنکور آسان است | اوج یادگیری
آخرین اخبار : 

اصول برنامه ریزی برای کنکور را فرا بگیرید

اصول برنامه ریزی برای کنکور را فرا بگیرید

اصول برنامه ریزی برای کنکور را فرا بگیرید

اصول برنامه ریزی برای کنکور

برای هر کاری که می خواهید انجام دهید باید برنامه داشته باشید . در موضوع کنکور این موضوع بسیار مهم تر می شود به طوری که شما بدون داشتن برنامه شانس موفقیتتان در ازمون سراسری بسیار پائین می اید .

مطلب پیشنهادی : طرح نخبگان کنکور آسان است

اصول برنامه ریزی برای کنکور

اصول برنامه ریزی برای کنکور

برنامه ریزی یعنی این که مسیرهایی را که قرار است در ان ها حرکت کنید را مشخص کنید . اگر شما بدون این کار شروع به مطالعه برای کنکور سراسری بکنید مانند کسی می مانید که بدون دانستن راه های منتهی به هدف از یک مسیر رندم شروع به حرکت به سمت مقصدش می کند .

به نظرم شما شانس رسیدن این شخص به مقصد چقدر است ؟ مطمئنا خیلی پائیین است و حتی ممکن اس کیلومتر ها از مقصد خود دور شود و به جاهای دور افتاده برسد . مطالعه بدون برنامه ریزی برای کنکور هم دقیقا مصداق همین تمثیل است .

شاخصه های یک برنامه ریزی خوب

برای یک برنامه ریزی خوب شما باید با توجه به یک سری اصول و معیار ان برنامه را بچینید . ما در ادامه مقاله با عنوان ” اصول برنامه ریزی برای کنکور را فرا بگیرید ” این معیارها و شاخصه ها را به شما اموزش می دهیم . توصیه می کنم از منابع مربوط به برنامه ریزی کنکور اسان است نیز استفاده نمایید

 

اصول برنامه ریزی برای کنکور را فرا بگیرید

اصول برنامه ریزی برای کنکور را فرا بگیرید

برنامه های غیر قابل استفاده

درس خواندن زیادد خوب است . برای مثال این که شما بتوانید در روز هجده ساعت مطالعه داشته باشید بسیار عالی است اما به شرط این که بتوانید ! هنگامی که برنا مه ریزی خود را تدوین می کنید حتما به این موضوع توجه داشته باشید که ایا این برنامه با توانایی های شما سازگار است .

مطلب پیشنهادی : چگونه دی وی دی های اوج یادگیری { کنکور آسان است } را سفارش بدهم

اصول برنامه ریزی برای کنکور

باید خود واقعی خود را در نظر بگیرید نه خود ایده التان را ، التبه این را هم بدانید که ممکن است در طولانی مدت به واسطه تمرین و ممارست ، توانایی اجرای برنامه های سخت را هم پیدا کنید . ولی سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که ایا در حال حاضر توانایی اجرا چنین برنامه ای را دارید .

بنابر این برنامه ای تدوین کنید که مناسب با خود واقعی حال شما باشد سپس اگر دیدید که ظرفیت های شما بیشتر از این است بعد ها می توانید برنامه خود را تغییر دهید .

اصول برنامه ریزی برای کنکور

برنامه باید جای خالی داشته باشد

مطلب پیشنهادی : چگونه دی وی دی های اوج یادگیری { کنکور آسان است } را سفارش بدهم

اصول برنامه ریزی برای کنکور

این که شخصی در طول سال صد در صد به برنامه خود متعهد باشد تقریبا غیر ممکن است . همه اتفاقات زندگی شما دست شما نیست و ممکن است اتفاقاتی در زندگی شما بیفتد که از دایره ی اختیارات شما خارج باشد و شما مجبور شوید خارج از برنامه خود رفتار کنید .

مثلا ممکن است یک عروسی دعوت شوید و مجبور شوید ان روز درس نخوانید . برای همین حتما یک سری زمان های خالی را در برنامه خود در نظر بگیرید که اگر چنین اتفاقاتی در برنامه شما افتاد بتوانید از فرصت از دست رفته استفاده کنید

فقط مطالعه کافی نیست

مطلب پیشنهادی : مهندس امیر مسعودی : قبل از خرید دی وی دی ها حتما تعیین سطح شوید ( شماره تماس )

اصول برنامه ریزی برای کنکور

اگر برنامه خود را فقط معطوف به مطالعه کنید کار اشتباهی انجام داده اید .

شما باید برای بعد از مطالعه ی خود نیز زمانی را برای مرور و جمع بندی در نظر بگیرید . سپس بعد از مرور و جمع بندی به تست زنی و مشخص کردن اشتباهات خود بپردازید . حتما در نظر داشته باشید برای این موارد زمان های مناسبی را در برنامه خود بگنجانید
فقط و فقط درس نخوانید

اصول برنامه ریزی برای کنکور

برنامه خود را فقط و فقط معطوف به درس خواندن نکنید .

اصول برنامه ریزی برای کنکور

این که شما در طول روز فقط و فقط مشغول درس خواندن باشید کار اشتباهی است و به مرور زمان شما را خسته می کند . این کار باعث دل زدگی شما از درس می شود . حتما در برنامه خود زمانی را برای تفریح در نظر بگیرید . مثلا می توانید روزهای جمعه به مدت سه ساعت فوتبال بازی کنید یا استخر بروید یا با دوستان خود به کوه بروید .

در بین زمان های مطالعه خود تایمی را برای استراحت بین مطالعه در نظر بگیرید . می توانید بین هر نود دقیقه مطالعه مدت پانزده دقیقه استراحت کنید . در این مدت به استراحت بپردازید و از فکر کردن به درس بپرهیزید و برعکس در زمان درس خواندن فقط به درس فکر کنید و از فکر کردن به چیزهای دیگر بپرهیزید

اصول برنامه ریزی برای کنکور

مطلب پیشنهادی : تعیین سطح علمی رایگان

نسبت ها را بین اجزای برنامه رعایت کنید .

مدت زمانی را که برای درس های اختصاصی در نظر می گیرید باید متناسب با اهمیت این دروس باشد و هم چنین مدت زمانی را که برای دروس عمومی در نظر می گیرید با متناسب با اهمیت این دروس باشد . میزان مطالعه هر گروه از این دروس در فصول مختلف نیز تغییر می کند .

اصول برنامه ریزی برای کنکور

شما باید در فصل بهار پنجاه در صد زمان مطالعاتی خود را به دروس اختصاصی ، اختصاص دهید و پنجاه درصد دیگر را به دروس عمومی
در فصل زمستان شصت درصد زمان مطالعه خود را به دروس اختصاصی اختصاص دهید و چهل درصد ان ر ا به دروس عمومی
در فصل پاییز سی درصد از زمان مطالعاتی را به دروس عمومی و هفتاد درصد زمان مطالعاتی را به دروس اختصاصی اختصاص دهید
و در فصل تابستان بیست درصد زمان مطالعاتی خود را به دروس عمومی و هشتاد درصد ان را به دروس اختصاصی اختصاص دهید

در روز چند ساعت مطالعه داشته باشیم

اصول برنامه ریزی برای کنکور

برای قبول شدن در رشته پزشکی چند ساعت مطالعه داشته باشیم ؟ اگر بخواهم دندان پزشک شوم در روز چند ساعت بایاد مطالعه داشته باشم ؟ این گونه سوالات مدام از مشاورین گروه تخصصی مشاوره و برنامه ریزی کنکور مهندس حسین بنائی پرسیده می شود ولی پاسخی که به این سوالات داده می شود برای هر کس متفاوت است و علت ان ها متفاوت بودن خود انسان ها با همدیگر می باشد .

دقیقا همان طور که همه وزنه بردارها رکوردهای متفاوتی را ثبت می کنند در زمان درس خواندن هم توانایی همه برای این کار یکسان نمی باشد .
مساله ی بعدی تناسب بین کیفیت و کمیت مطالعه است . ابتدا بیایید ببینیم کیفیت و کمیت یعنی چه ؟ کیفیت یعنی مدت زمانی را که شما به مطالعه اختصاص می دهید و کمیت یعنی مقدار فهم و درکی که شما از ان مطالعه به دست می اورید . پس علاوه بر کمیت مطالعه با کیفیت ان را نیز در نظر داشت که یک تعادلی بین کیفیت و کمیت مطالعه برقرار باشد . در نظر داشته باشید که درس خواندن بی کیفیت هیچ ارزشی ندارند.

 

برنامه درسی روازانه باید شامل چه درس هایی باشد

مطلب پیشنهادی : روش تست زنی حد و پیوستگی تجربی مهندس امیر مسعودی کنکور آسان است

اصول برنامه ریزی برای کنکور

اگر در سال های تحصیل خود این گونه عمل می کردید که هر روز یک یا دو درس را که مربوط به برنامه کلاسی فردا یا امروزتان بود مطالعه می کردید ، دیگر نباید این کار را بکنید . برنامه ریزی کنکور کمی متفاوت است و شما نمی توانید مثل سال تحصیلی فقط یک یا دو درس را مطالعه کنید .

شما در زمان مطالعه برای کنکور با دو مجموعه درس رو به رو هستید . دروس عمومی و اختصاصی . شما باید در برنامه هر روزتان هم از دروس عمومی مطالعه داشته باشید و هم از دروس اختصاصی . از طرفی مدت زمانی که برای این دروس اختصاص می دهید هم باهم متفاوت می باشد .باید مدت بیشتری را در روز به دروس اختصاصی ، اختصاص دهید .
مشاوران کنکور بر این باور هستند که بهتر است شما بیشتر تمرکزتان را در تابستان بر روی دروس اختصاصی بگذارید و در ماه های اخر که به کنکور نزدیک می شودی . توجه خود را بیشتر صرف دروس عمومی بکنید .
باید در این میان به بعضی از دروس که در ان ها ضعف دارید توجه خاصی داشته باشید . باید برای ان دروس که هیچ وقت ، حالا به هردلیلی نتوانستید در ان ها پیشرفت بکنید . وقت بیشتری در برنامه خود بگنجانید و ان ها را بیشتر مطالعه کنید

 

اصول برنامه ریزی برای کنکور

در روز چند تا تست بزنیم

قبل از این که به شما بگوییم در روز باید چند تا تست بزنید . باید یک تعریف کلی از تست و انواع ان برای شما ارائه بدهیم تا با اگاهی کامل برنامه خود را در این زمینه بچینید .
معمولا تست زنی ها در مطالعه کنکور با دو هدف انجام می شود هدف اول اموزش و هدف دوم ازمون.

در تست زنی که ما برای اموزش انجام می دهیم در اصل می خواهیم تست ها را از جنبه اموزشی بررسی کنیم یعنی می خواهیم ببینم که طراحان سوال از زوایایی تست های کتاب را ارائه می کنند .

در این نوع تست زنی بیشتر می خواهیم یاد بگیریم و اصلا کاری به درست و غلط زدن تست ها و زمان اون ها نداریم . در تست های اموزشی ما بیشتر می خواهیم با تیپ سوالات اشنا شویم .

اصول برنامه ریزی برای کنکور

در تست هایی که با هدف ازمون می زنیم دو چیز از اهمیت برخوردار هستند

اول زمان و دوم . در تست های ازمونی ما می دقت سرعت خود را در تست زنی بررسی کنیم . هم چنین می خواهیم بدانیم که تا چه جد به دروسی که مطالعه کرده ایم مسلط هستیم .
برای تست های ازمونی تعداد مشخصی را نمی شود تعیین کرد ولی به طور کلی سه هزار تا تست برای دروس اختصاصی و هزار تست برای دروس عمومی در طول هفته ایده ال می باشد .

 

چرا از برنامه ریزیم عقب میفتم

مطلب پیشنهادی : گروه استاد حسین احمدی و برنامه ریزی کنکور

اصول برنامه ریزی برای کنکور

خوب مشکل عقب افتادن از برنامه های یک مشکل همه گیر هست و مطمئنا همه کسانی که دارند تحت یک برنامه برای کنکور تلاش می کنند این موضوع را به گونه ای تجربه کرده اند . معمولا کسانی که مدرسه می روند و یا کسانی که شاغل هستند با این مشکل بیشتر دست و پنجه نرم می کنند . در ادامه این مقاله می خواهیم به سبب شناسی این موضوع بپردازیم .

ممکن وسواس مطالعاتی داشته باشید

وسواس حالتی هست که شخص هنگام انجام دادن یا بعد از انجام دادن کاری مدام فکر می کند که هنوز کار ناقص است و ان طور که باید و شاید کار را به اتمام نرسانده است . افرادی که در مطالعه وسواس دارند معمولا این احساس ازار دهنده را تجربه می کنند که ان جور که باید و شاید درس را فرا نگرفته اند و در نتیجه دوباره شروع می کنند به مطالعه و همین مطالعه های بی جا باعث می شود وقتشان هدر برود و از برنامه ریزی خود عقب بیفتند .

در موارد خفیف شخص باید بر این حس غلبه کند و این میسر نمی شود مگر با تمرین و یاداوری این عبارت که من وسواس دارم و نباید به ان اعتنایی کنم .
در موارد شدید شخص می تواند علاوه بر تمرین بالا با اصلاح مزاج این مشکل را برطرف نماید .

در طب سنتی وسواس ها از غلبه خشکی بیش از حد بر مغز پدیدار می شوند که با خوردن داروهای رطوبت بخش می توان این مشکل را حل کرد . از جمله این داروها می شود به خاک شیر ، اسطخودوس ، بادام شیرین ، انجیر ، اب داغ اشاره کرد

از یک منبع استفاده کن

اصول برنامه ریزی برای کنکور

بعضی از داوطلبین بر این باور هستند که برای موفقیت د رکنکور باید منابع زیادی را بررسی کنند . ولی این باور اشتباه است و همین کار باعث می شود که شما از برنامه ریزی های درسیتان عقب بیفتید .هیچ کس نمی تواند تمام منابع را مطالعه کند و خود همین کار باعث سردرگمی شما می شود .

اصلا فرصت ان قدر محدود است که محال است که شما بتوانید منابع متعدد را بررسی کنید . اگر روند مطالعاتی داوطلبین برتر کنکور را هم بررسی کنیم دقیقا به این نتیجه می رسیم که همه ی ان ها فقط از یک منبع استفاده کرده اند .

بحث های غیر مهم رو حذف کن

اصول برنامه ریزی برای کنکور

بعضی وقتا باید اهم مهم کرد و و درس ها را اولویت بندی کرد . اگر می بیند زمان شما محدود است و از برنامه هایتان عقب می افتید باید بعضی درس های غیر مهم را در اولویت دومتان قرار دهید و ابتدا به سراغ مباحث و درس هایی بروید که برای کنکور مهم هستند می توانند تاثیر بیشتری بر روی رتبه شما بگذارند . و سپس اگر زمانی باقی ماند بقیه زمان را به درس هایی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند اختصاص دهید .

 

اگر عقب افتادیم چه کار کنیم

مطلب پیشنهادی : قیمت دی وی دی های تدریس { مهندس امیر مسعودی }

همان طور که گفتیم عقب افتادن توی برنامه ریزی طبیعی هست و اصلا نباید فکر کنید فقط شما با این مشکل مواجه هستید و اصلا هم نگران نباشید چرا که این مشکل راه حل دارد .

زمان جبرانی یکی از راه حل هایی هست که می توانید برای این مشکل به کار ببرید . باید در برنامه خود زمان جبرانی داشته باشید . پیشنهاد می کنیم روزهای جمعه را به عنوان زمان جبرانی در نظر بگیرید . در روزهای جمعه شما می توانید درس هایی را که نتوانسته اید در مدت معین مطالعه کنید و از ان ها عقب افتاده اید را مطالعه کنید .

اصول برنامه ریزی برای کنکور

یکی دیگر از راه حل ها این است که شما همراه با درس هایی که در حال حاضر در برنامه شما هستند . دریک وقت کم ، مقداری از درس هایی را هم که در اینده ، مثلا فردا ، قرار است مطالعه کنید را مطالعه نمایید .

 

برنامه مدرسه یا ازمون

یکی از مشکلاتی که ممکن است گریبان گیر داوطلبین کنکور شود این است که برنامه مدرسه با برنامه ازمون های ازمایشی داوطلب تداخل پیدا نماید . در این صورت شما دو را ه بیشتر ندارید اول این که برنامه مدرسه را اولویت قرار دهید که در ان صورت از ازمون ها عقب می افتید و یا برنامه ازمون را در اولویت قرار دهید که در ان صورت از برنامه مدرسه عقب می مانید .

اصول برنامه ریزی برای کنکور

اصلا بگذارید این مطلب را به شما بگویم که بسیار نادر است که برنامه مدرسه با برنامه ازمون تداخل پیدا کند و معمولا این تداخل خیلی کم است مگر در چند مبحث از یک درس و این اصلا جای هیچ گونه نگرانی نیست

 

چگونه از دی وی دی و منابع کمک اموزشی استفاده کنم

مطلب پیشنهادی : خرید دی وی دی های پایه یازدهم

برای قبولی در کنکور استفاده تنها از کتاب های درسی پیشنهاد نمی شود بلکه باید کنار کتاب های درسی از منابع کمک اموزشی مثل دی وی دی های اموزشی موسسه کنکور است است استفاده نمایید

دی وی دی های اموزشی موسسه کنکور اسان است می تواند در وقت شما بسار صرفه جویی کند و علت ان هم این است که مغز ما با تصویر و صوت راحت تر ارتباط برقرار می کند و مطالب را اگر از این طریق دریافت بکند به راحتی ان ها را حفظ می کند و هنگام نیاز شما می توانید از ان مطالب ا ستفاده نمایید .

اصول برنامه ریزی برای کنکور

از طرفی با تماشای دی وی دی ها شما دیگر عملا وقت خیلی کمی برای مطالعه دروس و درس نامه ها می گذارید و از این جهت در وقت شما بسیار صرفه جویی می شود .
برای مثال اگر شما سه ساعت وقت برای مطالعه یک درس در برنامه اتان دارید می توانید دو ساعت ان را به تماشای دی وی دی های اموزشی بپردازید و مابقی زمان باقی مانده را تست بزنید

برای اگاهی از نحوه خرید و قیمت دی وی دی های اموزشی موسسه کنکور اسان است کلیک کنید

 

نقش مرور در برنامه ریزی درسی

مطلب پیشنهادی :محصولات کنکور آسان است قیمت عربی پایه نهم

 

مرور کردن را خیلی جدی بگیرید . باید بدانید که مرور کردن باعث می شود که شما بر مباحثی که مطالعه کرده اید تسلط پیدا کنید .

اگر فکر می کنید فقط با مطالعه می توانید بر روی مباحث درسی مسلط شوید باید بدانید که سخت در اشتباه هستید . اولین چیزی که باید در مرور مد نظر داشته باشید این است که وقتی درسی را مطالعه می کنید حتما خلاصه ای از ان درس را بنویسید و همین خلاصه نویسی باعث می شود که شما دیگر نیاز نباشد برگردید و دوباره همه قسمت های ان مطلب را مطالعه کنید .

اصول برنامه ریزی برای کنکور

شما فقط با مطالعه کردن خلاص می توانید به راحتی به مرور ان درس بپردازید . این گونه در برنامه ریزی خود زمان بیشتری را به دست می اورید.

نکته ی بعدی که باید رعایت کنید این است که مرور ها را باید بعد از مطالعه انجام دهید و بعد از مرورها هم باید به تست زنی بپردازید و تست بزنید . حتما در برنامه خود تست زنی را بگنجانید . خود تست زنی نوعی مرور است که شما به راحتی می توانید به وسیله ی ان به نقاظ ضغف و قوت خود پی ببرید .

 

تنظیم خواب در برنامه ریزی

مطلب پیشنهادی :مشاوره رایگان جهت خرید محصولات اوج یادگیری { کنکور آسان است }

اصول برنامه ریزی برای کنکور

خواب در برنامه ریزی شما نقش بسیار مهمی دارد و باید به ان توجه کنید . پیشنهاد می کنیم زمان خواب شبانه اتان را بین ساعت یازده شب و پنج یا شش صبح تنظیم کنید . این کار باعث می شود که شما بهترین زمان مطالعه یعنی از ساعت پنج صبح تا ساعت هشت صبح را برای خود زنده کنید .

اگر برنامه خواب شما با این برنامه تفاوت دارد سعی کنید به مرور زمان ان را تنظیم کنید و با این برنامه پیش بروید

مساله بعدی این است که بعضی از دانش اموزان هنگام ظهر یا بعد از ظهر مثلا وقتی از مدرسه می ایند و ناهار می خورند احساس خواب الودگی می کنند . اولا که خوابیدن یا مطالعه بلافاصله بعد از غذا خوردن اصلا توصیه نمی شود و ثانیا اگر ظهر خوابتان گرفت و خواستید بخوابید سعی کنید این خواب زیاد عمیق نباشد و بیشتر از سی دقیقه تجاوز نکند

با ارزوی موفقیت برای شما عزیزان . گروه تخصصی مشاوره و برنامه ریزی مهندس حسین بنائی

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید .

 جهت عضویت در کانال و پیج کنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

لیست قیمت دی وی دی های اموزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس