; charset=UTF-8" /> آموزش انتخاب رشته | کنکور آسان است | اوج یادگیری
آخرین اخبار : 

آموزش انتخاب رشته

IMG 5491

انتخاب رشته دانشگاه برای همه دانش آموزان یکی از حساس ترین و سرنوشت سازترین موقعیت های زندگی به حساب می آید. این انتخاب پر هیجان و استرس زا خدایی ناکرده اگر با اشتباه و بی تجربگی همراه شود ، به شدت آسیب رسان است و فرصتی جبران ناشدنی را به وجود می آورد.

پارامترهای مهم برای انتخاب رشته صحیح

برای یک انتخاب رشته صحیح و مناسب ابتدا باید عواملی نظیر  علاقه به آن رشته ، جایگاه علمی، استعداد خودمان در آن رشته ، بازار کار، امکان ادامه تحصیل، شرایط خانوادگی، مراجعه به متخصصان … را در نظر داشته باشیم بر اساس این عوامل انتخاب های خود را انجام دهیم.

همه دانش آموزان دوبار انتخاب رشته سرنوشت ساز انجام میدهند

اولین بار در پایان دوره اول متوسطه است که با توجه باه برگه هدایت تحصیلی و راهنمایی مشاورین این اتفاق می افتد . بار دوم زمانی است که قصد ورود به دانشگاه را دارید و بعد از شرکت در کنکور باید رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید

نحوه پر کردن فرم انتخاب رشته

ابتدا در فرم پیش نویس انتخاب رشته ،عناوین رشته و دانشگاه ها را تکمیل کنید و بعد در سایت سازمان سنجش ثبت نمایید. بعد از انجام این عملیات سیستم به شما یک کد رهگیری خواهد داد که این نشان دهنده پایان انتخاب رشته است و شما باید آن کد رهگیری را نزد خود نگه دارید تا در زمان اعلام نتایج دچار مشکل نشوید . دقت داشته باشید که فقط یکبار به شما اجازه انتخاب رشته داده میشود ته مهم بعدی این است انتخاب رشته در گروه های آزمایشی و دوره هایی که براساس کارنامه اولیه اجازه انتخاب رشته از آنها را ندارید، باطل است.

توجه به سهمیه بندی در انتخاب رشته
بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان برای داوطبان نظام قدیم و بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال آخر دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام جدید، سهمیه تحصیلی داوطلب را تعیین می کند. در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق متفاوت باشد، سهمیه داوطلب براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی منطقه مرفه تر (حتی یک سال از سه سال) تعیین می شود.

داوطلبانی هم که دو سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند، جزو منطقه ۳ تلقی می شوند و داوطلب معلول نیز جزو منطقه ۳ به حساب می آید. جانبازان (با جانبازی ۲۵ تا ۶۹ درصد) و همسران شهدا، مفقودان، آزادگان، جانبازان ۵۰ درصد به بالا ​ هم جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شود و می توانند در فرآیند انتخاب رشته از این سهمیه ها استفاده کنند.

همچنین حداقل ۴۰ درصد از ظرفیت هر یک از کد رشته های ناحیه ای، منطقه ای و کشوری دوره روزانه واقع در استان های ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان به داوطلبان بومی استان های فوق اختصاص پیدا می کند.

۱۰ درصد از رشته محل های پرستاری در تمام استان های کشور هم به بهیاران واجد شرایط اختصاص می یابد.علاوه بر این، ۸۰ درصد از سهمیه رشته مشاوره و راهنمایی به سهمیه آموزگاران وزارت آموزش و پرورش اختصاص می یابد و ۱۰ درصد ظرفیت رشته های نوبت دوم شبانه در هر رشته به کارکنان دانشگاه ها و کارمندان رسمی وزارت علوم و تحقیقات استان اختصاص پیدا می کند، البته حداکثر سن موقع ثبت نام باید ۳۵ سال باشد. بهتر است بدانید در گروه پزشکی، ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش در رشته های نوبت دوم شبانه در هر رشته به کارمندان دانشگاه ها اختصاص می یابد و محدودیتی نیز از لحاظ سنی ندارند.

 

لازم به یادآوری است انتخاب رشته شامل دوره های روزانه، شبانه، نیمه حضوری و مجازی، بین المللی، پیام نور، غیرانتفاعی، تربیت معلم، فرهنگیان و بهیاران و دانشگاه آزاد است.همچنین در دوره های مختلف دانشگاهی نیز سهمیه ها متفاوت است که باید به این نکته مهم هم توجه داشته باشید.مثلا در رشته های شبانه، ۸۰ درصد داوطلبان را بومی استانی تشکیل می دهد. در غیردولتی،۸۰ درصد داوطلبان بومی ناحیه، در نیمه حضوری، ۸۰ درصد داوطلبان بومی استان، در دوره های مجازی، سهمیه کشوری، در دوره های بین المللی، سهمیه های کشوری و بومی گزینی و در دوره های پیام نور، ۷۰ درصد داوطلبان بومی و ۳۰ درصد داوطلبان بومی شهرستان های تحت پوشش لحاظ خواهد شد

روش گزینش دانشجو
در فرآیند انتخاب رشته با اصطلاح متمرکز و نیمه متمرکز زیاد برخورد خواهید کرد. در توضیح این دو اصطلاح باید بگوییم در روش متمرکز، فقط نمرات آزمون داوطلب واجد شرایط ملاک و مبنای پذیرش قرار می گیرد و اسامی پذیرفته شدگان در یک مرحله و به طور یک جا اعلام می شود. اما در روش نیمه متمرکز، اسامی پذیرفته شدگان نهایی به صورت قطعی و یکجا اعلام نمی شود.

برای رشته هایی که نیاز به اقدامات دیگری نظیر مصاحبه، معاینه، آزمون عملی یا علمی جداگانه دارد بعد از رشته های متمرکز انتخاب رشته می کنند و بعد اعلام می شود.

استان بومی چیست؟
در زمان انتخاب رشته نیاز است شما با مفهوم استان بومی نیز آشنایی داشته باشید. محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دوره متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم، محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید و در صورتی که سه سال آخر داوطلبی در یک بخش، شهر یا استان نباشد، بخش، شهر و استان محل تولد داوطلب به عنوان بخش، شهر و استان بومی در نظر گرفته می شود. داوطلبی که سه سال آخر را در خارج از کشور گذرانده باشد، استان محل تولد، استان بومی داوطلب تلقی خواهد شد و داوطلبی که سه سال آخر را در خارج از کشور گذرانده اما محل تولد خارج از کشور است، استان بومی آنان تهران خواهد بود.

آشنایی با رشته های پرمتقاضی
همیشه در زمان انتخاب رشته، یک سری از رشته های دانشگاهی، طرفداران بیشتری نسبت به بقیه  رشته ها خواهند داشت که برای آشناییتون با این رشته های پرطرفدار به بعضی از آنها اشاره شده است. در گروه علوم ریاضی و فنی؛ رشته های مهندسی برق، مکانیک، کامپیوتر، عمران، معماری و صنایع، در گروه تجربی؛ رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و در گروه علوم انسانی؛ رشته های حقوق، روان شناسی و حسابداری به عنوان رشته های پرطرفدار شناخته می شود.

چگونه انتخاب رشته کنیم

  • با توجه به اطلاعات به روز شده ی دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۹۷، انتخاب رشته کنید.
  • در همه گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر و همچنین سهمیه های منطقه ۱، منطقه ۲، منطقه ۳، ایثارگران ۵% و ایثارگران ۲۵% مشاوره انتخاب رشته دریافت کنید.
  • رشته ها و شهرهای دلخواهتان را براساس اولویت هایتان در انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیر دهید و رشته هایی که تمایلی به آنها ندارید را حذف کنید.
  • دقیقا مطابق با روش انتخاب رشته سازمان سنجش (که ملاک آن رتبه ی سهمیه در زیرگروه ها است) انتخاب رشته مجازی دریافت کنید.
  • چهار لیست پیشنهادی انتخاب رشته بر اساس اهمیت بیشتر به اولویت رشته، اولویت شهر، محبوبیت رشته و توانمندی های خود دریافت نمایید.

اولیت بندی در انتخاب رشته و دانشگاه

انتخاب رشته باید بر اساس ترجیحات شخصی و علاقه فرد انجام گیرد در غیر اینصورت با پذیرش در دانشگاه مشکلات عدیده ایی در پیش رو خواهند داشت.

این روزها بسیاری از مراکز به طور فعال در حال دادن مشاوره برای انتخاب رشته و فراخواندن داوطلبان برای شرکت در همایش هایشان هستند، مواجهه درست با این اتفاق و بهره مندی صحیح ازمشورت با مشاوران مطلع، آگاه و مسلط می تواند دانش آموزان دیروز و دانشجویان فردا را به درستی و امیدوار به آینده مطمئن، راهنمایی سازد.

داوطلبان باید هوشیار باشند که انتخابانشان براساس سه پارامتر انجام گیرد:
۱- ابتدا رشته و دانشگاه هایی که مورد علاقه و ترجیح شخصی آنهاست را از میان دفترچه انتخاب کنند.

۲-انتخاب رشته هایی که با رتبه داوطلب با توجه به علایق و ترجیحاتش همخوانی بیشتری دارددر مرحله بعدی قرار می گیرد.

۳-دانشگاه هایی که چندان مورد علاقه فرد نیستند همچنین رشته هایی که خیلی علاقه ندارند ولی چون مایل هستند که همین امسال پروسه کنکور به اتمام برسد و قصد شرکت مجدد در کنکور را ندارند در مرحله آخر انتخابات آنها جای می گیرد.

مراحل انتخاب رشته هوشمندانه

مرحله اول: شناخت رشته های دانشگاهی و دانشگاه های شهرهای متفاوت و کسب اطلاعات درخصوص سطح علمی و امکانات رفاهی دانشگاه ها همچنین بعد مسافت شهرها تا شهر داوطلب.

شناخت رشته تحصیلی از آنجا که سالهای تحصیلی فرد براساس همین شناخت رقم می خورد بسیار حائز اهمیت است زیرا داوطلب باید درباره رشته تحصیلی، ماهیت درسی، آینده شغلی و تحصیلی آن همچنین شرایط ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر آن رشته اطلاعات داشته باشند تا بتوانند تصمیم گیری درست انجام دهند.مطالعه دقیق دفترچه می تواند در انتخاب صحیح داوطلبان کمک بسیار کند.

مرحله دوم :انتخاب رشته های مورد علاقه به ترتیب اولویت، استانها و شهرهایی که مایل هستند با قبولی در آن ادامه تحصیل دهند که سازمان سنجش با استانی، ناحیه ایی، قطبی و کشوری کردن تمامی رشته های تحصیلی به داوطلبانی که از استان خود یا استانهای همجوار انتخاب رشته می کنند شانس قبولی زیادی داده است.

داوطلب نباید خود را از این امتیاز محروم کند، ضمن اینکه باید برای جلوگیری از آسیب ها و خطرات دوری از خانواده نزدیکترین محل را برای تحصیل انتخاب کنند.

پس ازاین دو مرحله، وقت آن رسیده که داوطلب لیستی از ۱۰۰ انتخاب خود را تهیه کند به عنوان مثال اگر اولین انتخاب داوطلب گروه علوم انسانی برای رشته تحصیلی روانشناسی می باشد. باید این رشته را در شهر خود استان یا شهرهای مورد علاقه،که از قبل تهیه کرده گزینش کند.سپس به ترتیب ترجیحات و الویت های خود شروع به چینش آنها کند که این انتخابات در نهایت به این صورت انجام گرفته که انتخاب اول به ۹۹ انتخاب دیگر ترجیح دارد و انتخاب دو به ۹۸ انتخاب بعدی به همین صورت تا صدمین انتخاب. اگر داوطلب به اینگونه انتخاب کند مطمئناً تاسف کمتری در آینده خواهد خورد.

پیشنهاد ویژه برای انتخاب رشته صحیح و حرفه ای

پس از مطالعه با دقت و دقیق مطالب بالا ، حتما از این شیوه برای انتخاب رشته خود استفاده نمایید

بدلیل اینکه در فرایند انتخاب رشته نوبتی عمل میشود و تا انتخاب شما ثبت نشود به سراغ نفر بعدی نخواهند رفت میتوانید با خیال راحت انتخاب های اولیه خود را کاملا رویاپردازانه انجام دهید . پس پیشنهاد میشود ۳۰ انتخاب اول خود را رویاپردازانه انجام دهید ، ۳۰ انتخاب دوم خود را خوش بینانه و انتخاب های بعدی شما انتخاب های منطقی باشد. برای مثال اگر رتبه شما ۱۰۰۰۰شده است ، ۳۰ انتخاب اول شما رشته ها و دانشگاه هایی باشد که رتبه های ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار میخواهد ، ۳۰ انتخاب دوم شما رشته های و دانشگاه هایی که رتبه های ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ میخواهد و مابقی را منطقی و همان چیزهایی که مطمئن هستید قبول میشود انتخاب کنید

انتخاب رشته

انتخاب رشته

سخن پایانی

انتخاب رشته ، انتخاب سرنوشت شماست . آن را جدی بگیریید . اگر رتبه شما امسال آن چیزی که براش تلاش کردید و تصور میکردید نشده ، به خودتون فشار روانی و استرسی وارد نکنید و فقط در صورتی انتخاب رشته انجام ندهید که واقعا به خودتان قول داده باشید تا امسال با تمام انرژی و قوا و تا لحظه آخر به تلاش و اجرای برنامه ریزی متعهد باشید .

آرزوی موفقیت و خرسندی برای تک تک شما عزیزان را دارم

دوستدار شما

مهندس حسین بنائی

مهندس حسین بنائی

جهت دریافت برنامه ریزی تخصصی و ویژه کنکور ۹۸ با شماره های

۰۳ ۵۷ ۱۹۶ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { برنامه کنکور  } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۶۵۷۰۳ پیامک کنید

در فضای مجازی { تلگرام و اینساتگرام } همراه ما باشید و از جزوات رایگان ، تدریس ها ، مشاوره ها و … بصورت رایگان بهره مند شوید

جهت عضویت در کانال و پیج ما کلمه { کانال } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۶۵۷۰۳ پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس