آخرین اخبار : 

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص آزمون سراسری سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹

c8d36b03f9cf039a6ec3b675f48155d3

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص مصوبات سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۶ در رابطه با آزمون سراسری سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹

بدین‌وسیله به اطلاع تمامی داوطلبان آزمون سراسری سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ می‌رساند، براساس مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۹۷/۰۶/۲۶ شرایط آزمون سراسری به شرح ذیل است:

الف- آزمون سراسری سال ۱۳۹۸

۱- در سال ۱۳۹۸، سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال) مطابق موارد ذیل انجام می‌شود، ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (۳-۳-۶) ، سوال یکسان طرح خواهد شد.

• یک آزمون (یک مجموعه سوال) برای دانش‌آموزان نظام‌ قدیم

• یک آزمون (یک مجموعه سوال) برای دانش‌آموزان نظام‌ جدید (۳-۳-۶)

توجه: داوطلبان با توجه به اینکه فارغ‌التحصیل نظام قدیم یا نظام جدید آموزشی هستند لزوماً باید در آزمون مربوط به نظام آموزشی که در آن فارغ‌التحصیل شده‌اند، شرکت نمایند.

۲- نمرات دو گروه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تراز شده و گزینش به‌صورت رقابتی براساس نمره‌کل‌نهایی در زیرگروه مربوطه و سایر شرایط و ضوابط آزمون سراسری انجام می‌شود. به عبارت دیگر ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تخصیص داده نمی‌شود.

۳- در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸، میزان تاثیر سوابق تحصیلی، حداکثر ۳۰ درصد است و ۲۰ درصد با تاثیر قطعی و ۱۰ درصد با تاثیر مثبت اعمال می‌شود به‌طوری‌که:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال ۱۳۹۸ و در نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است که ۲۰ درصد به صورت تأثیر قطعی و ۱۰ درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

ب- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ اخذ نموده اند و امتحانات یک‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ اخذ نموده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است. در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر ۳۰ درصد است که ۲۰ درصد به صورت تأثیر قطعی و۱۰ درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود. به عبارت دیگر میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم حداکثر ۱۶/۶۷ درصد و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی حداکثر ۳/۳۳ درصد می‌باشد و درصورتی که سوابق تحصیلی تاثیر مثبت داشته و باعث افزایش نمره کل شود، به تفکیک برای دیپلم حداکثر ۸/۳۳ و برای پیش‌دانشگاهی حداکثر ۱/۶۷ افزایش خواهد یافت. درصورت عدم وجود تاثیر مثبت، ملاک نمره کل حاصل از آزمون و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی ( حداکثر به میزان ۲۰ درصد طبق موارد مذکور) خواهد بود.

ج- سایر دیپلمه‌ها (غیر از بندهای الف و ب) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

توجه۱: اطلاعات بیشتر درخصوص میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری ارائه می‌شود.

توجه۲: وزارت آموزش‌ و پرورش امکان جبران سوابق تحصیلی دیپلم و سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی را برای فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه نظام قبلی که حداکثر تا سال ۱۳۹۷، مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی خود را اخذ کرده اند، برای سال ۱۳۹۸ فراهم می‌کند.

۴- عناوین دروس پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه مرتبط با هر گروه آزمایشی آزمون سراسری که وزارت آموزش و پرورش امتحان آن‌ها را به صورت نهایی برگزار می‌کند، پس از تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش، برای اعمال سوابق تحصیلی، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

۵- فهرست منابع سوالات آزمون برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید (۳-۳-۶) متعاقباً اعلام خواهد شد.

۶- دانش‌آموزان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کارودانش می‌توانند در آزمون سراسری شرکت کنند. این دانش‌آموزان در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی بایستی در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوط شرکت کنند، در غیراینصورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند و نمره آزمون سراسری ملاک عمل است.

۷- معیار پذیرش برای رشته‌های صرفاً براساس سوابق تحصیلی معدل کتبی پایه دوازدهم برای دانش‌آموزان نظام جدید (۳-۳-۶) و معدل کتبی دیپلم (سال یازدهم) برای دانش‌آموزان نظام قبلی است.

۸- دانش آموزان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی که در گروه آزمایشی علوم‌انسانی آزمون سراسری شرکت می‌کنند، به جای پاسخ گویی به سوالات دروس «تاریخ ۱،۲،۳» و «عربی ۱،۲،۳» دفترچه اختصاصی گروه علوم انسانی، به سوالات «تاریخ ۱،۲،۳ اختصاصی» و «عربی ۱،۲،۳ اختصاصی» که مربوط به دروس متوسطه دیپلم علوم و معارف اسلامی است، پاسخ ‌می‌دهند. سوالات سایر دروس امتحانی همان سوالات گروه آزمایشی علوم انسانی خواهد بود.

 

ب- آزمون سراسری سال ۱۳۹۹

۱- در سال ۱۳۹۹، فقط یک آزمون (یک مجموعه سوال) براساس نظام جدید آموزشی (۳-۳-۶) برگزار می‌شود.

۲- در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹، میزان تاثیر سوابق تحصیلی، حداکثر ۳۰ درصد با تاثیر قطعی اعمال می‌شود. به‌طوری‌که:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال ۱۳۹۸ و بعد از آن در نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

ب- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ اخذ نموده اند و امتحانات یک‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر قطعی و برای داوطلبان دارای مدرک پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ اخذ نموده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

۳- بندهای ۶ ، ۷ و ۸ مندرج در بند الف مربوط به آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ در سال ۱۳۹۹ نیز برقرار می‌باشد.

در پایان خاطر نشان می‌سازد که تمامی قوانین، مقررات، شرایط و ضوابطی که در آزمون سراسری اجرا می‌شود (مانند سهمیه‌بندی، بومی‌پذیری و …) مصوب مراجع ذی‌صلاح اعم از مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای سنجش و پذیرش دانشجو است و سازمان سنجش آموزش کشور موظف به اجرای این قوانین و مقررات است.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

سوالات خودتونو زیر همین پست و در بخش دیدگاه بپرسید جواب داده خواهد شد

 1. Ali گفت:

  سلام ببخشید یعنی مطمئنا معدل سال دهم و یازدهم برای کنکور ۹۹ اعمال نمیشه؟(تجربی)

 2. فاطمه گفت:

  با سلام
  دیپلمه های نظام قدیم در کنکور ۹۹میتونن شرکت کنن و نیازی نیست که دوباره دیپلم بگیرن؟

 3. محمد گفت:

  سلام.ببخشید میخواستم بدونم اگر دانشگاه دولتی روزانه قبول شویم و نرویم.تا یک سال بعد از انتخاب رشته روزانه معاف میشویم یا دوسال؟؟؟ ممنون

 4. سارا گفت:

  به عنوان مثال نمره تراز من که دیبلمم مثلا ماله سال ۸۳ هست و یکی که معدلش تاثیر داده میشه یکی باشه . چطوری محاسبه میکنن اون که تاثیر معدل داره مثلا معدلشم ۱۹ هست رتبش کمتر از من میشه دیگه.

 5. آقایی گفت:

  سلام خسته نباشید،
  منظور از بند شماره ۲، ج ، توجه۲؛ جبران معدل هست و دوباره میشه امتحان داد؟؟؟ یا نه

 6. عرفان رجایی گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما معلمان و مشاوران محترم میخواستم بدون که تاثیر۳۰%معدل در کنکور به چه شکلی است؟!(چطور در کنکور محاسبه میشه؟)
  با تشکر

 7. امیرصالح گفت:

  سلام خسته نباشید / یعنی مطمئنا معدل سال دهم و یازدهم رشته ریاضی تو کنکور ۹۹ تأثیر نداره ? / یعنی سال یازدهم رشته ریاضی نهایی نیست ?

 8. بهار گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید؛ من ترم اخر کارشناسی هستم و دی ماه درسم به اتمام میرسه؛ میخواستم بدونم میتونم کنکور ۹۸ رو شرکت کنم؟و اینکه دیپلم فنی و پیش دانشگاهی انسانی نظام قدیم دارم سوابق تحصیلی اعمال میشه یا نه؟ ممنون و خداقوت

 9. دولت گفت:

  سلام.اگر در مقطع کارشناسی و ارشد در دانشگاه دولتی(روزانه)فارغ التحصیل شده باشیم و دوباره بخوایم کنکور سراسری شرکت کنیم باید شهریه پرداخت کنیم یا نه؟

  • مدیر سایت گفت:

   سلام. بدلیل اینکه یکبار از سهیمه خود استفاده نموده اید باید شهریه پرداخت کنید ولی از نظر شرکت در آزمون سراسری و قبولی در هر رشته و دانشگاهی محدودیتی ندارید

 10. زهرا گفت:

  اگر کسی با دیپلم نظام قدیم بخواد در کنکور ۹۹ شرکت کند آیا می تواند ؟

 11. M. گفت:

  سلام من در منطقه محروم درس میخونم و خودتون نگاه کنید ایا می توانم معدل مثلا بالا هیجده را کسب کنم….!!خیلی سخته با توجه با این مشکلاتی که در مناطق محروم هست ….قطعا سخت هست و حق من که در منطقه محرو هستم ضایع میشع و شاید من نه تنها بیشتری دانش اموزان محروم معدل بالایی کسب کنیم.(خوب اگر هم درسته که مناطق محروم مثلل سهمیه دارند ..درسته حساب میشه خوب .ولی اگر معدل من بالا باشه رتبه من بالا میره علاوه بر سهیمه…)))

 12. حمید گفت:

  باسلام و عرض ادب
  احتراما مطابق با بند ۸-۱ در صفحه ۶ دفترچه شماره کنکور تجربی، قید شده است که بند «و» مربوط به شرایط اختصاصی مندرج در دفترچه شماره ۱ آزمـون سراسـری سـال ۱۳۹۷ حـذف مـیشـود. بعبارتی محدودیت شرکت در کنکور سراسری و تحصیل رایگان برای فارغ التحصیلان مقطع ارشد حذف شده است.
  آیا برای سال ۹۸ نیز میتوان انتظار داشت که شرایط برای تحصیل مجدد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برای تحصیل رایگان در رشته های پزشکی ممکن باشد؟؟
  خیلی خیلی از محبتتون ممنونیم

 13. رزمجوئی گفت:

  باسلام
  احتراما مطابق با بند ۸-۱ در صفحه ۶ از دفترچه شماره ۲ کنکور تجربی ۹۷، بند “و” مربوط به محدودیت تحصیل مجدد رایگان در رشته پزشکی برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد حذف گردیده است. آیا مطابق با این مصوبه از دیوان عدالت اداری، آیا امکان تحصیل مجدد رایگان در گروه پزشکی برای فارغ التحصیلان مقطع ارشد در سال ۹۸ وجود دارد؟؟

 14. مهدی حایری 09359016335 گفت:

  سلام من قبلا در رشته تجربی بودم ولی موفق به کسب دیپلم نشدم و در رشته ساختمان سازی دیپلم گرفته ام.حالا دارم پیش دانشگاهی تجربی رو پاس میکنم تابتونم کنکور تجربی بدم وضعیت من با توجه به اینکه سال سوم تجربی چند درس نهایی رو پاس کرده ام و الان میخام پیش تجربی رو بادیپلم ساختمان سازی پاس کنم تاثیر نمره چگونه است؟ایا از دروس قبلیم چیزی به حساب میاد یا فقط نمره پیش دانشگاهی مطرح هست؟

 15. مریم گفت:

  سلام ببخشید تاثیر قطعی چطور حساب میشه یعنی اگه درصد ها تو رنج بالای ۶۰ یا ۷۰ باشه ولی معدل پایین باشه چقدر تاثیر منفی داره برای نظام قدیم؟؟!

 16. مریم گفت:

  تاثیر منفی برای نظام قدیم با معدل پایین برای درصد های بالای ۶۰ چطور حساب میشه؟؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس